KRAJINAMI
VÍNA - 2012
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Přes Alsasko do Francie
Auxerre (1)
Auxerre (2)
Jižní Burgundsko
Zámky a víno
Znovu na Jih
Bleší trh a varhany
Do Paříže!
Paris, Moulin Rouge
Versailles
Pontigny a Lindry
Lucembursko
Mosela a Lucemburk
Clervaux a Vianden
Do Porýní
Hrady na Rýnu
Domů

MAPA   >>>>>
PROHLÍŽÍME SI AUXERRE (2)
Po Auxerre jsme chodili několikrát. Obdivovali jsme zvláštní hrázděné zdivo, které je jiné než u nás nebo v Německu. Toulali jsme se ulicemi, narazili na zlatou botu hned vedle radnice (že by skrytý symbol k vykopnutí nějakého činovníka?) a objevili jsme i houslařův krám. Mají tam i pěknou pasáž s obchody. Některé vývěsní štíty jsou poněkud matoucí, někdy je situace jasná. Průnik ruských emigrantů pokračuje...
¤
Znaveni procházkami usedali jsme do kavárny v historickém domě, do pizzerie La Tour jsme asi dvakrát zašli na oběd. Jak můžete vidět zde, podařilo se mi zachytit Věru, kterak vrhá vyčkávavý pohled na číšníka. Apropó! Všude jsme se domluvili anglicky. Nevěřte pomluvám, které šíří čeští turisté poté, co se bez úspěchu snaží oslovit francouzského venkovana jazykem čengliš. Pravda, je dobré, když už mluvíte anglicky, nasadit francouzský přízvuk. Voilà! :o)
¤
Projděme se nyní trochu po obchodech! Pro Ondru byl samozřejmě nejdůležitější ten s kytarami. Zatímco zkoušel různé nástroje, Věra se snažila koupit struny. Mladý prodavač velmi ochotně (anglicky) vyřkl velmi příznivou cenu. Pak za pult vtrhl šéf a trval (horší angličtinou) na ceně značně vyšší. Poté jsem svou ženu viděl v roli asertivní bojovnice za práva cizinců. Naše hostitelka ji naučila ve francoužštině větu „Já nejsem idiot, já jsem jenom cizinec!“. Osvědčilo se to, koupili jsme troje strunky za cenu ještě menší, než deklaroval mladík.
¤
Věra vždycky a všude, i v supermarketu, šmejdí v regálech s knihami. Tady se jí povedl srandovní nález. Francouzi nemají exprezidenta Sarkozyho příliš v lásce. Ale prosvištěmež celý obchod! Oddělení zeleniny je tu obrovské. A vymazlené! Na čerstvý salát se ustavičně snáší mlha z dírkovaných trubek. Oddělení sýrů je rozloženo na ploše několika arů. A oddělení vín? Tohle je jeho polovina. Naši hostitelé nám prozradili, že víno v samoobsluze je shodné s vínem, které dostaneme u vinařů. Avšak lacinější! Vybrali jsme tedy dobré červené, ale i bílé, radostně je uložili do nákupního vozíku a postupně upíjeli po dobrých večeřích, které nám hostitelka servírovala ve francouzském stylu. Nad naším pobytem v Auxerre se klenula čarokrásná duha. Po večeři Věra s Ondrou někdy hostitelům zahráli, já jsem se bavil s roztomilým koťátkem a všichni jsme se radovali a veselili.
3., 5., 9. a 14. července

AUXERRE >>>BURGUNDSKO

Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Ondřej Pour

Zpět na stránky: