KRAJINAMI
VÍNA - 2012
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Přes Alsasko do Francie
Auxerre (1)
Auxerre (2)
Jižní Burgundsko
Zámky a víno
Znovu na Jih
Bleší trh a varhany
Do Paříže!
Paris, Moulin Rouge
Versailles
Pontigny a Lindry
Lucembursko
Mosela a Lucemburk
Clervaux a Vianden
Do Porýní
Hrady na Rýnu
Domů

MAPA   >>>>>
ZÁMKY A VÍNO
Tentokrát jsme provedli útok východním směrem. Hostitelé nám doporučili k návštěvě velmi propagovaný zámek Maulnes. Pětiboká stavba, tajuplné místo, majitelem prý byl jakýsi okultista atd. Přijeli jsme na parkoviště, a jak vidíte, nikde nikdo. Cestou na zámek jsme potkali jen oranžového slimáka. Moc pěkný! Vylezli jsme z lesa - a hle! Zámek za plotem, obklopený lešením, výhrůžná cedule, nedokončená stavba informačního centra. Zvláštní. V novinách psali, že je otevřeno, web jim normálně funguje. Asi jsme zažili přenos v čase do minulosti, fujtajbl.
Prchli jsme a popojeli do Ancy. Tam je krásný zámek s velmi pěkným bleskosvodem (nebo je to jenom ozdoba?) a zahradou s pyramidou-kašnou, kde chrlí vodu škaredý bubák. Blízko zámku jsme pak ojevili zajímavou galerii. Neodolali jsme. Tarte není jenom dort nebo koláč, má to i slanou verzi, vypadá to takto a jako oběd mi to úplně stačilo. K tomu trochu vína a bylo nám dobře. K samotné galerii: umělecká díla tam jsou vystavena v dokonalém souladu s flaškami vína. Krátce jsme si popovídali s místními štamgasty. Anglicky :o). Tato paní se pak přiznala, že je původem Skotka. :o) Koupili jsme si tři lahve do sbírky suvenýrů. Další zastávku jsme učinili v Tanlay. Typický přístřešek na tržišti, hned vedle zámek. Prošli jsme vstupní branou a spatřili velice zajímavou stavbu, známou z řady francouzských filmů včetně profláklé Angeliky (VIDEO). Podivné sloupy, zdobné vikýře a komíny, složité kamenné vzory. A v koutě jsem objevil úžasné schránky na dopisy. V Tonnerre jsme zaparkovali u špitálu Hôtel-Dieu (Zase hotel? Ne: DŮM BOŽÍ!). Největší atrakcí v Tonnerre je ale Lavoir Fosse-Dionne (Prádelna Božská díra), druhý největší pramen ve Francii, který sloužil už k zásobování keltského a později římského sídliště. V roce 1758 nechal starosta města zbudovat prádelnu, která se zachovala do dnešní doby. Národní památka; bazén hluboký přes 60 metrů. Průzkum je zakázán, protože tři potápěče už sežral lidožravý bazilišek, který v prádelně sídlí. Věra chvíli zápasila s nutkáním brát koupel. Nad městem se tyčí kostel sv. Petra, další kontrolní bod na trase poutníků do Compostely. Je to směsice slohů, od románského portálu až po renesanční kudrlinky. Zaujal mne šišatý chrlič. Od kostela je pěkný výhled na chrám Notre-Dame (zal. 1164).
¤
Míříme k jednomu z vrcholů naší cesty. Zastavili jsme z prozaických důvodů na malém odpočivadle a zjistili, že jsme uprostřed vinic, a to ne ledajakých! Ano, Chablis. Prostudovali jsme ceduli a hr do města. Hned na parkovišti je k vidění důkaz o jeho mezinárodním významu. Vpadli jsme do prvního sklepa, o který jsme zakopli, ochutnali a koupili další suvenýry. Moc zajímavé městečko! Co řeknete těmto ukazatelům? Kromě úžasného množství vinných sklepů jsou k vidění zbytky opevnění, synagoga (viz vpravo) se sklepy z 12. století, řada typických domů, úzkých uliček, průchodů a nebezpečných úžin. Výlet se velmi vydařil, přivezli jsme hojnou kořist!
6. července
ANCY >>>

TANLAY >>>
DÉPARTEMENT
YONNE

Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Ondřej Pour

Zpět na stránky: