KRAJINAMI
VÍNA - 2012
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Přes Alsasko do Francie
Auxerre (1)
Auxerre (2)
Jižní Burgundsko
Zámky a víno
Znovu na Jih
Bleší trh a varhany
Do Paříže!
Paris, Moulin Rouge
Versailles
Pontigny a Lindry
Lucembursko
Mosela a Lucemburk
Clervaux a Vianden
Do Porýní
Hrady na Rýnu
Domů

MAPA   >>>>>
CLERVAUX A VIANDEN
Jedeme po dálnici na sever do Clervaux. Kolem hradu jsme jen prosvištěli a napřed jsme navštívili benediktinský klášter. Věž se opravuje, ale jinak je vše v provozu. V kostele bylo útulno. Po chvíli se usadil v kněžišti mnich. Za pár minut už jich tam bylo víc - a dali se do zpěvu! V průvodci jsme si přečetli, že klášter je světově proslulý sborem, který se specializuje na gregoriánský chorál. Tohle bylo asi B mužstvo. Ale atmosféru to mělo moc hezkou. V podzemí je výstava o historii kláštera. Také jsme tam narazili na zajímavý podstavec s keltskými vzory.
Vrátili jsme se do města, koukli na románský kostel a vyšplhali na hrad. Hned u vchodu nás přivítaly připomínky války. Tenhle Sherman M4A3 byl vyřazen z provozu při obraně hradu 17. prosince 1944. Teď tu stojí jako poutač na expozici bitvy v Ardenách. V té se najde spousta úžasných exponátů: vojenské vánoční stromečky, artefakty z prázdných nábojnic, kity všech používaných letadel i zbytky těch použitých, ale také lahev od moselského (zase Koeppchen!) a polní chladič šampusu. Americkou vlajku sešila z hadříků rodina Koschových na oslavy osvobození Mameru 10. září. Když pak zaútočili Němci, rychle ji asi schovali. A tahle miniaturní kaplička s nápisem upomínka na ardenskou ofenzívu nás vyloženě dojala. Shromáždili tu uniformy všech armád, které se bojů zúčastnily. Koš na poštovní holuby. A je tady spousta fotografií vojáků; některá jména jsou nečekaně zajímavá (vlevo je Himmlerův švagr). Strávili jsme v expozici skoro dvě hodiny, pak jsme se občerstvili v pizzerii na malé pěší zóničce.
¤
Jen krátká zastávka u řeky Our a jsme ve Viandenu. Překvapení: hned u parkoviště je lanovka, která nás vyveze na hrad. Už jedem. Pěkně přes řeku - a jsme nahoře. Překvapení: nejsme u hradu, ale na sousedním kopci! Takže pěšky z kopce (krásná vyhlídka na hrad) a zase do kopce. Hrad nechali poslední majitelé zcela zpustnout, v roce 1977 ho velkovévoda zestátnil a od té doby se hrad rekonstruuje. Prohlédněte si fotky ve FOTOGALERII (v novém okně). V interiérech nás zaujalo kroužkové brnění, otevřená galerie s románskými okny, kuchyně s vycpanou fickou, studna, sál, kde si Věra vyzkoušela akustiku, a sofistikovaný věšák do krbu na kyblíky. Zvenčí nás upoutal vstup do výtahu. V Lucembursku jsou památkáři asi méně ostražití. :o) Všechny obnovy se konají pod záštitou společnosti přátel hradu. Protože jsme si koupili zpáteční lístek na lanovku, museli jsme vyšplhat na sousední kopec, podívat se shora na hrad a sjet dolů. Z lanovky byly ovšem krásné výhledy i na ulici pod námi. Mají to vymyšlené dobře. Turista odstaví auto na záchytném parkovišti, neplatí, je vyvezen lanovkou, za tu zaplatí a musí vylézt na dva kopce. Z městečka se dá na hrad vylézt snadno a zdarma. Ale to zjistíte až potom.
Na zpáteční cestě jsme ještě okoukli další válečné muzeum v Diekirchu. I venku měli pěkné kousky. A na závěr fórek.
18. července

CLERVAUX >>>


VIANDEN >>>

Text:
    Karel Tampier
Foto:
    K. Tampier, Ondřej Pour

Zpět na stránky: