IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
MIDLETON - PALÍRNA JAMESON
20. srpna
Cesta z Rosslare do Tralee, kam jsme směřovali, vede přes Midleton. Tam sídlí současná největší palírna irské whiskey. Nemohli jsme se tam nezastavit. Navázali jsme tak na hezkou tradici z jarní cesty do Tennessee, kde naše první cesta rovnou z půjčovny aut vedla do palírny Jacka Daniela (viz reportáž zde).
¤
Starý závod v Midletonu je používán jako muzeum; nový, současný je poněkud schován za lesíkem a připomíná chemičku v Neratovicích. No, ona to vlastně chemická továrna tak trochu je, že ano.
¤
Na prohlídku se čeká v útulném baru, vyzdobeném historickými fotkami a dokumenty.
¤
Chodili jsme po té stařičké továrně na chlast, obdivovali její obrovité budovy a žasli nad velikostí ducha irského lidu, který takovou krásu vytvořil. Byli jsme na tom úžasném ostrově teprve první den a již jsme dostávali lekci z toho, co dělá národ opravdu kulturním národem. Jenom letmá vzpomínka na palírny slivovice Jelínek nás upozornila, že se též nemusíme před světem stydět!
¤
Podívejme se ale na pár krásných kuriozit!
  • všechny stroje, míchačky a mlýny pohánělo původně obrovité litinové vodní kolo.
  • největší kotlíkový destilační přístroj na světě (objem skoro 144 tisíc litrů), jeho menší bratříček si hraje na sochu před hlavním vchodem
  • dva tanky, každý na 45 000 galonů (170 000 litrů)
  • na dvoře stojí krásné náklaďáky na rozvoz whiskey; je patrné, že některé patřily přímo firmě a jiné externistům
¤

Po prohlídce muzea se nás paní průvodkyně zeptala, kdo se dobrovolně hlásí k další akci. Tak jsme se s Věrou přihlásili - a udělali jsme dobře.

Posadili nás ke stolu v baru k podložkám se třemi panáky. Řekli, že v jednom je Jameson, ve druhém skotská a ve třetím americká whiska. Pouhým přivoněním k první skleničce jsme zjistili, že americká je Jack Daniel’s Old No.7, druhá voněla kouřem (zcela jistě skotská), třetí byla tedy zřejmě Jameson. Ochutnáním potvrzeno. Ptali se, která nám nejvíc chutná. Všem chutnal Jameson. I já jsem to řekl, přestože mi chutnal víc Jack Daniel.
¤
Byli jsme vybídnuti k dopití, i učinili jsme tak. Dotázali se, jak máme whisku nejradši. Ostatní účastníci se předháněli v šílenostech, jako že s džusem, tomatovou šťávou a podobně. Věra a já jsme jediní jako jeden muž prohlásili, že jedině čistou a bez ledu. A udělali jsme zase dobře. Paní průvodkyně uznale pokývala hlavou, asi jsme jí udělali radost. Pak nechala každému přinést whisku v úpravě, ke které se hlásil. Takže ostatním donesli sklenice s různobarevnými podivnostmi a nám každému óbrpanáka čistého jamesona.
¤
A na závěr nás obdarovali úžasnými diplomy, které si patrně necháme zarámovat. Stali jsme se totiž KVALIFIKOVANÝMI TESTÉRY IRSKÉ WHISKEY!


¤

Z Midletonu děd, páni drazí,
vysrkne whiskey tři mázy.
Ač nevěří tomu,
jde po čtyřech domů
a z úžasu sám nevychází.

¤