IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
FESTIVAL ROSE OF TRALEE
21. - 22. srpna
Neděli jsme věnovali nasávání atmosféry festivalově zdivočelého Tralee. Městem pochodoval šílený průvod, ve kterém se představovaly finalistky soutěže na roztodivných alegorických vozech. Celou parádu si můžete prohlédnout na videu, které jsem narouboval na písničku Rose of Tralee. Ta dala tomu úžasnému festivalu jméno. Zpívá se v ní, že jakási Mary je krásná jako růže v létě, ale svého milého si získala hlavně věrností, která jí vždy zářila z očí, té famózní Růži z Tralee...
Nahrála ji Věra s Ondrou v skleněné verandě naší kotáže. Tak jsme s téměř francouzskou výslovností říkali oné chýši, ve které jsme bydleli.

¤

Tančícího kmeta s bicyklem jsem natočil při koncertu velkého dechového orchestru irské gardy o polednách na hlavní třídě. Je to něco, jako bývala u nás Ústřední hudba ministerstva vnitra, ale jinak. V Irsku totiž nemají policii, ale GARDU. Slovo police nepoužívají, protože jim to asi příliš připomíná Anglii. Ostatně, my jsme v jistých dobách také měli Veřejnou bezpečnost, že! Na tuhle irskou velekapelu pořadatelé zvali jako na hochy v modrém.
Hoši v modrém hráli moc pěkně. Proti očekávání nikoli pochody, ale všemožné kousky spíše swingového či tanečního charakteru. Proto ten cyklista ve videu tak nazadržitelně křepčil. A co nás nejvíc šokovalo: byli to amatéři z různých míst, což pan kapelník při představování sólistů vždy ohlásil. Líbili se nám velice. Mezi publikem se vyskytovaly zajímavé typy lidí. Karnevalovou náladu všemu dodávali pestrobarevní irští skřítci.

¤

Kromě průvodu, koncertů a dalších všelijakých programů tam byl také mocný lunapark s atrakcemi, ze kterých mi bylo špatně jen při pohledu na ně. Třeba tohle! Celé to dvojitě rotovalo a ještě se to naklápělo, brrr. No, nebo toto!!! Kupodivu se nezvracelo. A co si na sebe dokáže některá irská kráska navléct, to byste se divili!
¤

Večer jsme vyrazili do města znovu. Na náměstí, které nese neotřelý název The Square, vesele vyhrávala a vyřvávala irská kapela. Bylo tam pěkně husto, opilců stovky. Žádné stánky s pivem, ale všechny hospody otevřené, u každého výčepu fronta, nápoje do kelímků, platit ihned.

Cestou domů jsme znovu minuli rozjuchané kolotoče. Juchalo se tam dlouho do noci.

¤

V pondělí v šest večer patřilo náměstí Věře a Ondrovi. Po krátké domluvě se zvukařem se dali do práce. Hráli asi hodinu. K mému úžasu má Věra u Irů úspěch (zatím tedy vždycky měla). Umíte si představit, jak na Strážnické slavnosti přijede irská cimbálová skupina a zpívá česky moravské písničky?! Zvláštní. No, na druhou stranu je fakt, že jsem na vlastní oči a uši viděl a slyšel skotskou dudáckou skupinu hrát ve Strakonicích Žádnyj neví, co sou Domažlice. A krásně přitom Skoti pochodovali, až se jim kilty vlnily, i když je to valčík.

Mysleli jsme si v té chvíli, že co se hudebních extempore týče, máme odpracováno. Měli jsme jenom předběžnou dohodu se spřátelenými muzikanty v Dublinu, že se s nimi potkáme a možná trochu zahrajeme. Ale bylo to trochu jinak. Zatím jsme se těšili na zítřejší výlet.


¤

Žil pečlivý dědeček v Tralee,
co rovně psal, jako když střelí.
Když jednou se holil,
vše inkoustem polil.
Holt člověk vždy není dost bdělý!

¤