IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
DINGLE
23. srpna
Výlet na poloostrov Dingle začal v typickém irském stylu. Krávy nebo ovce jsou tu i na hlavních silnicích častými hosty. Dobytku jsme se šťastně vyhnuli a záhy už jsme obdivovali krásy pohoří Slieve Mish Mountains. Ondra s Tomášem chvíli lezli po skalách a kochali se krásnými výhledy. Byl jsem vyzbrojen dvěma foťáky, takže jsem občas kompakt půjčil Ondrovi a pak se s hrůzou díval, jak s ním padá ze skály. Fotografovali jsme jak šílenci. Irskou přírodu jsme viděli zblízka poprvé v životě, takže nás zaujal kdejaký detail.
¤
Po přejezdu hor se nám otevřel pohled na pláže na severním břehu zálivu Dingle Bay. Směrem na západ by bylo vidět až do Ameriky, kdybychom ovšem žili na Zeměploše, a ne na Zeměkouli.
¤
Po návratu k autu jsme poněkud ztratili náladu; čirou náhodou jsme zjistili, že nám nesvítí pravý reflektor. Což je při jízdě vlevo průšvih. V Irsku se ve dne svítit nemusí, ale my budeme jezdit také v noci, že! Ale Pán Bůh nás má asi rád, protože za chvilku jsme přijeli k autoopravně. Žárovku jsme měli (z Věry se pod tlakem jejího otce stala pečlivá majitelka vozu), ale měli jsme také obavy, protože u Renaultu Scénic se žárovky vyměňují tak, že se vůz musí zdvihnout a celá operace se provádí zespoda. (Mně to připomíná starý vtip: V Sovětském svazu je nejobtížnější operací trhání zubu. Proč? Provádí se to skrz prdel, protože tam nikdo nesmí otevřít hubu!). Šikovný irský automechanik tam sáhl rukou shora, chvíli keltsky klel a za minutu s tím byl hotov. Nevěděl, že se to musí dělat spodem. Stálo to 3€, no nekupte to! A kolem běhal chytrý psík a vrcholy hor se halily v mlžný háv.
¤
Městečko Dingle je velmi půvabné. Barevné domy, kostel obklopený palmami, úzké křivé ulice. Mají tu jednu kuriozitu: dům, do nějž za francouzské revoluce měla prchnout Marie Antoinetta. Neprchla, popravili ji. A také není jisté, zda je to pravda. :o)
A také nám v jednom obchůdku prozradili, že za rohem je hospoda, ve které se po večerech scházejí místní Češi. Prý jich tu žije hodně.
¤
Po dobrém obědě v jedné z místních restaurací jsme za krásného počasí pokračovali po pobřeží dál na západ. Občas jsme zastavili, fotili, někteří sbírali kamínky a mušle a potkávali jsme zajímavé místní týpky. Za osadou Ventry se dá zajet až k moři. Pastviny, hřbitov, krásné pláže. Paráda. Vzadu na obzoru jsou vidět hory na druhém břehu zálivu Dingle.
¤
A následovala další atrakce: pevnost Dunbeg. Leží na úpatí hory Eagle nad působivými útesy. Byla postavena asi v desátém století a moc se toho nezachovalo. Skaliska pod ní jsou ovšem parádní.

Jedeme dál, až na konec poloostrova. U irských silnic bývají často sousoší Ukřižovaného s Pannou Marií a Máří Magdalenou, buď v provedení oslnivě bílém, nebo pečlivě kolorovaném. Na špici Dinglu nám začalo počasí předvádět to, co se popisuje v průvodcích po Irsku: je krásně, a najednou šup! a je úžasně divoce ošklivo. Nebo romanticky úžasně? Sám nevím.
¤
Otočili jsme to zpět do vnitrozemí, prokličkovali kolem všudypřítomných cyklistů (jezděj, potvory, taky vlevo) a dorazili do oratoře Gallarus. To je takové stavení z kamení osm krát pět metrů, snad prý třináct set let staré. Staří křesťané to postavili, vikingové a Normané pobořili, archeologové opravili. A malebné scenérie pokračují: v dáli hrad, všude kvetoucí keře a počasí předvádí, co umí.
¤
Silnice je úzká, člověk čeká, co zpoza rohu na něj vyjukne. Když opravdu něco vyjukne, musí někdo couvnout na vyhýbací místo. Tady couvli naši protivníci. A pak už jen pohled na jezera, zastavení u vodopádu a nedostat kamenem po palici. Dopadlo to dobře.


¤

Kdys toulavý dědula z Dinglu
měl celý svůj majetek v pinglu
a všecky své věci
on přebíral přeci
a rovnal do pravého vinglu.

¤