IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
LISTOWEL
24. srpna
Středeční dopoledne jsme věnovali vyřizování mailů. Za tím účelem jsme se s Věrou vydali do městské knihovny v Tralee, kde jsme se mohli zdarma připojit. To se po krátkém zápase s hesly povedlo. Cestou tam jsme zaznamenali, že úterní večer na náměstí musel být asi velmi zábavný; festival Rose of Tralee totiž stále pokračoval, takže městští počišťovači měli co dělat.
¤
Pojali jsme středu jako víceméně odpočinkový den, takže jsme odpoledne jenom popojeli necelých třicet kilometrů do města Listowel. Kromě v Irsku obvyklých dvou kostelů (katolíci, protestanti) tam mají pěkně zrestaurované zbytky hradu. Je to vlastně půlka hradu, jako kdyby to někdo svisle rozkrojil a polovinu zahodil. Mile nás překvapilo, že nepožadovali žádné vstupné, přestože se nás ujala ochotná průvodkyně. Jezdíme na hrady v Česku dosti často, viděli jsme ledacos, ale dvojitý záchod čili po staročesku tuplovanou výsernici, po anglicku double privy, po irsku dúbaith leithreas, to ještě nikdy. A shora byl pěkný výhled na řeku Feale.
Listowel jest (tak jako mnoho dalších irských) město kulturní. Svým rodákům-kumštýřům hnedka stavějí sochy. Vlevo je John B. Keane (1928 - 2002), jeden z nejoblíbenějších irských dramatiků, vpravo Bryan MacMahon (1909 - 1998), učitel, folklorista, majitel knihkupectví, básník, autor balad a povídek, dramatik a producent her, překladatel. Štátuje jsou v životní velikosti, můžete se jim postavit tváří v tvář. Pan Keane jde dokonce přímo proti vám po chodníku. Další neznámý velikán na nás shlížel skrze okno místního kulturního centra.
¤
A ještě vám nabídnu pár věcí, které nás zaujaly:
- zvláštní pomník řádu Sester Obětování blahoslavené Panny Marie a další ukázka Ukřižování (tentokrát barevná)
- výloha plná školních uniforem (škola v Irsku právě začala) a pěkně vybarvený svatý Mikuláš ve štítu domu
- typické komíny, které jsou v Irsku, podobně jako v Británii, všude
- a nakonec krám, jehož majitel asi nese velmi profláknuté jméno Holmesova největšího protivníka
¤
Lehce uondáni vstoupili jsme do hotelu za účelem občerstvení. Dal jsem si irskou kávu. Překvapilo mě, že v Irsku opravdu mají irskou kávu, říkají jí dokonce Irish coffee a - světe, div se! - je to skoro totéž, co dostanete u nás v dobré kavárně. Až na jeden podstatný detail: na povrchu toho kafete není našlehaná smetana, ale nenašlehaná smetana! Takže, přátelé, asi takhle:
   1. vezmete sklenici s ouškem
   2. do ní vrazíte velkého panáka dobré irské whiskey
   3. zeptáte se zákazníka, zda to chce osladit, když jo, tak to osladíte (nejlépe hnědým cukrem)
   4. napustíte na to dobrou kávu
   5. vezmete konvičku s hustou studenou smetanou a lžící postupně nakladete na povrch vrstvu asi jeden centimetr
   6. opatrně, aby se to nesmíchalo, to donesete konzumentovi
A šťastný konzument to ihned začne opatrně srkat skrze vrstvu dobré smetany.
V Čechách jsme takovou kávu pili zatím pouze v kavárně na náměstí v Klatovech.
¤
Po Listowelu jsme pak ještě nějaký čas chodili. Postranní ulice jsou si ve všech irských městech podobné. Jednou z nich jsme se dostali ven do okrajové čtvrti, a tam objevili zajímavost: místo, kde pohřbívali oběti hladomoru v letech 1845 až 47. Tehdy napadla jakási sněť irská bramborová pole a ještě navíc byly kruté zimy. Kdo včas neprchl do Ameriky, riskoval škaredý konec. Došlo nám, proč se ledacos v USA jevilo podobné irské realitě (ale občas trošku jako karikatura). Vstup na hřbitov, kterým cyklista neprojede. Bílé kříže a sochy. Zvláštní křížová cesta (spíše cestička). Malá Poslední večeře na sloupku. Moc smutné...


¤

Listowel obývá děda,
na něhož krátká je věda,
neb dokáže jančit
a ostošest tančit
od snídaně až do oběda.

¤