IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
ROCK OF CASHEL    (oficiální web hradu v novém okně >>>)
25. srpna
Nastal den velkého autovýletu do hrabství Tipperary. Na cestě nás uvítala duha, která byla záhy vystřídána obyvyklým dobytkem. Hlavní cíl naší cesty, hrad králů Rock of Cashel, jedna z nejvyhledávanějších irských památek, nás uvítal opásán lešením. Z druhé strany to bylo trošku lepší. Zříceniny jsou to mocné, vzácné a krásné.
¤
Od roku 370 tu sídlili králové z Munsteru, asi v roce 450 zde svatý Patrik pokřtil krále Aenguse. V roce 990 Brian Boru hrad opevnil a roku 1101 jej král Murtagh O’Brien daroval církvi. Nejstarší částí je kruhová věž (28 metrů) přibližně z roku 1100. Nejcennější je Cormacova kaple (vlevo), vystavěná a vyzdobená v letech 1127 – 1134 v románském stylu. Nalezl jsem v ní docela pěknou sbírku zelených mužů a podobných potvůrek. Hall of the Vicars Choral byla vystavěna v 15. století pro osm chóristů, kteří se starali o bohoslužby v katedrále. Postupem času tito pánové získali takovou moc a bohatství, že se lidé proti nim začali bouřit. A tak jejich úřad byl zrušen. Dnes se touto budovou vchází do hradu. Ve sklepě je ještě k vidění původní kříž sv. Patrika, který stával na nádvoří. Dnes tam stojí jeho kopie; oba kříže jsem vám vyfotil. Hrad musel být ve své době nádherný; spousta krásných stavebních detailů, obrovské gotické oblouky a magické okolí - vlastně hřbitov, který, zdá se, funguje stále. Někde tady prý sv. Patrik trhal jetel, aby na něm vysvětlil princip svaté trojice - Otce, Syna a Ducha svatého jako tří osob vycházejících z jednoho stonku. Od těch dob je trojlístek čili shamrock neoficiálním znakem Irska. Z hradu je krásný rozhled do kraje. Neodolal jsem a vytvořil typickou „irskou fotku”. A také máte hezky jako na dlani zříceniny opatství Hore Abbey vybudovaného roku 1266.
¤

Jenom malá poznámka k počasí: z fotek jasně vidíte, jak to v Irsku funguje. Krásně - přeháňka - duha - krásně - mlha - slejvák - krásně - a tak pořád dokola. Má to obrovskou výhodu pro fotografa, protože je stále umytý vzduch, žádný smog, žádný prach. I dálky se zobrazují ostře. Nebo zamlženě.¤

Zas vášnivý stařeček z Crinny
chtěl ohromit svět svými činy.
Tož přidal svůj podíl
a znenáhlu zplodil
sto jedenáct dcer a tři syny.

¤