IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
TIPPERARY
25. srpna
Když už jsme v hrabství Tipperary, měli bychom si zajet do Tipperary, řekli jsme si. Zapěli jsme sborem „It’s a long way to Tiperrary”, známý to irský song, zvláště oblíbený za druhé světové války mezi americkými vojsky. Hrávaly to svého času (když jsem byl mlád) všechny swingové a dixielandové kapely. Cesta z Cahiru ovšem není dlouhá, takže jsme tam dorazili celkem záhy :o)

¤

Jen jsme vyšli z parkoviště, udeřil nás do očí obrovský poutač na Ryanův obchod hudebními nástroji. A za rohem se nacházel i předmět reklamy v celé kráse. Vtrhli jsme doň a žasli. Zcela jiný výběr nástrojů, než jsme dosud kdekoli viděli. Regál plný tahacích harmonik všech typů ještě nebyl příliš šokézní, ale to, co viselo na protější stěně, mnám vzalo dech. Takový výběr ukulelí jsme jaktěživi neviděli. A ty barvy! A růžová kytara!

¤

Jenže pak jsme zahlédli stojan s bodhrány (pro laiky: bodhrán je tradiční irský bicí nástroj z čeledi membranofónů). A protože jsme s Věrou před odjezdem uvažovali o koupi tohoto bubnu, začali jsme se o nabízené kousky zajímat. Majitel obchodu se nejprve vytasil s dárkovým balením, tedy s krabicí, ve které je laciná varianta bodhránu s příručkou, dévédéčkem a příslušenstvím. Když jsme pravili, že chceme nástroj profesionální, muž zpozorněl, zuctivěl a vytáhl dva kusy, které opravdu vypadaly jako hudební nástroje. Jeden měl membránu z umělé hmoty, druhý z kozí kůže, oba se daly ladit. Volili jsme originál s kozinkou. Víte, proč se Ondra tak divně tváří? Nu proto, že ví, že budeme chtít, aby se na ten bodhrán naučil!

¤

Spokojeně (až na Ondru) jsme se vrátili na hlavní třídu hezkého města Tipperary.

¤

A víte, proč se teď Ondra tváří vesele? Nu proto, že jsme v hospodě! Dali jsme si pravé Irish coffee. Bylo zase moc dobré, Irové whiskou nešetří.

¤

Pak jsme ještě stihli objevit sochu místního velikána, tentokrát sedícího na patřičném soklu. Byl to Charles J. Kickham, básník, spisovatel a hlavně VLASTENEC!

¤

It was long way from Tipperary, dlouhá byla cesta z Tipperary, ale krásná. Už jsme se těšili na pátek, poslední den, který strávíme v okolí Tralee.


¤

A jeden kmet do Tipperary
chtěl přijíždět různými směry.
Však nebylo světlo,
což mocně ho spletlo,
až nevěděl, který je který.

¤