IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
RING OF KERRY 1
26. srpna
Tentokrát nám nestály v cestě krávy, ale pracovní četa na silnici. Zúžené místo nemají kryto semafory, ale dvěma chlapáky s terči, které vypadají jako obrovité výpravky pana přednosty železniční stanice. Na jedné straně je nápis STOP, na druhé, jak vidíte, GO. Při změně přednosti na sebe písknou a energicky terče otočí. No, je to sice velká spotřeba pracovních sil, ale zato se u zúženého místa zbytečně nečeká.

¤

Ring of Kerry je silniční okruh kolem poloostrova Iveragh. Irská přední atrakce, kterou vám doporučí každá cestovní kancelář. Zároveň se dozvíte, že při použití vlastního vozu je třeba tuto trasu absolvovat proti směru hodinových ručiček, protože tak se vyhnete střetům s turistickými autobusy v protisměru. Také se dozvíte, že se tam tvoří šílené kolony aut. Nevím, jeli jsme poctivě proti ručičkám, ale žádný nával tam nebyl. Výhodu má protiručičkový pohyb v tom, že spolujezdec (tedy ) má stále na své straně krásné výhledy na moře. Občas je třeba zastavit a pokochat se nějakým tím úžasným pohledem.
¤

Východiskem k výletům na západní část poloostrova je město Cahersiveen. Podobně jako v Dinglu tady ulice končí přímo v horách. Ve všech irských městech - i v malých osadách - najdete vždycky alespoň jeden parádní kostel. Většinou se dá vejít dovnitř, protože tam pořád někdo uspokojuje své duchovní potřeby a nelze to tudíž zamknout (jako u nás). V Cahersiveenu mají osobitě vyřešený problém se zimním obdobím: nainstalovali si tam ústřední topení s veřejně přiznanými radiátory a rozvody po podlaze. A nápis, který tam visel, nás potěšil: ZPÍVEJ PÁNU, PROVOZUJ HUDBU V JEHO JMÉNU. Irové se tím řídí i v hospodě, jak jsme zjistili.
¤

Ještě jsem tu na citlivý čip svého fotoaparátu zachytil jednoho pána, kterého by český adolescent patrně ocenil výrazem „hustej týpek”, a pokračovali jsme dále. Na výjezdu z města jsme míjeli proslavenou budovu policejních kasáren. Připomíná trochu bavorský zámek Neuschwanstein. Stavěli ji totiž podle plánů na nějakou budovu v Indii, které pošta omylem doručila sem. No, proč by nemohla irská Garda sídlit v paláci indického stylu, že!

¤

Ballycarbery Castle (viz popis na Wikipedii). Shodli jsme se s Věrou, že jsme si romantickou irskou zříceninu vždycky představovali takhle. Všechny stěny hustě porostlé břečťanem (nebo co to bylo za lupenité křovisko) s kmeny tlustými jako stehna. Asi to tam rostlo už hodně dlouho. Mladší účastníci výpravy trosky důkladně prozkoumali a já je přitom fotil zdola. Shora se naskýtaly výhledy na sluncem zalitou krajinu a Věra vypadala jako zakletá princezna. Nakonec se proměnila v ptáka a vyletěla do oblak...
No, zpátky na zem, jedeme dál. Ještě nostalgický pohled zpátky na hrad, pak úzkou silničkou o kus dál a potom pěšky krásnou krajinou na pevnost Cahergal. Pozoruhodná stavba ze suchého zdiva pochází z 9. až 11. století (jiný pramen uvádí okolo roku 600 n. l. - zkrátka je to strašně staré). Takhle se dochoval vnitřek. Obvodová zeď je na rubu stupňovitá, takže se po ní dá vylézt až nahoru a kochat se dalekými výhledy. Fantastické je, jak to v Irsku všechno všude pořád kvete.
¤

Pokračujeme dále po okruhu, přes most na ostrov Valentia.


¤

Dědeček z Cahersiveenu
přespříliš holdoval vínu.
Však stařičká matka
už drží ho zkrátka,
ledva si udělal slinu.

¤