IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CLIFDEN
29. srpna
V irských chýších se většinou na internet nedá připojit, neboť jsou na místech odlehlých. Už jsme měli absťák, potřebovali jsme si přečíst maily a poslat o sobě zprávy příbuzným. Zajeli jsme si do Clifdenu, který leží na jihozápadním konci Národního parku Connemara. Auto jsme nechali v servisu (bylo třeba vyměnit druhou žárovku ve světlometu) a našli jsme kavárnu, která měla v patře nad lokálem útulnou internetovou místnost. Vše se hezky dařilo, dokonce jsme tam i poobědvali. Potom zpátky do servisu. Tady to nešlo tak hladce jako v Dinglu. Automechanik mluvil irsky, anglicky skoro neuměl. Zato věděl, jak se žárovka správně vyměňuje. Takže to trvalo celé dopoledne a stálo to třikrát tolik.

¤

Odpoledne jsme zažili jeden z nejpříjemnějších zážitků: dojeli jsme autem na západní výběžek proti ostrovu Inishbofin a jali se lenošit každý po svém. Věra chvíli poseděla u kamenné zídky v hustém kvetoucím porostu a koukala na mírný příboj. Pak se vydala mezi skaliska a radostně po nich poskakovala tanečním krokem. Tomáš zkoumal faunu a floru na okraji pobřeží, Ondra sbíral všemožné mušličky i jakési živé fujtajblíky a nechtěl se nechat odvolat, až ho příliv zastihl nepřipraveného a zmáchal mu nohy. A já jsem se to snažil umělecky ztvárnit třeba takhle nebo tak nebo onak. Á, pardon, ještě je třeba říci, že po celou dobu jsme tam byli jediní lidé široko daleko, pouze spokojený dobytek různého druhu na nás zvědavě čučel.
¤
Cestou zpět jsme v Clifdenu navštívili velice dobře zásobený krámek s muzikou a potřebami pro muzikanty. V Irsku mají i ve velmi malých městech takové obchody běžně a zdá se, že všechny slušně prosperují. Měli třeba i velký výběr bodhránů od laciných pro turisty až po profesionálně použitelné. No, my už jsme si jeden koupili v Tipperary.
¤

A večer jsme završili krásný den u krbu. Tomáš využil všech skautských zkušeností k založení a udržování ohně. Topilo se rašelinou. Krásně to voní, ale dost špatně se to zapaluje; my ovšem máme v týmu junáckého vedoucího. A navíc tam byla krabice pevného podpalovače. Hrálo se, zpívalo, pak i svíčka vytvářela intimno. Moc krásný den.¤

V Clifdenu děd starého střihu
rád by čet´duchovní knihu.
Však literatura
je noční můra,
a tak je radš furt und furt v lihu.

¤