IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CASHEL, CO. GALWAY
31. srpna
Dnes pojedeme až večer do Clifdenu, ale o tom bude až příští kapitola. Teď posloucháme v rádiu jakousi irskou stanici; mluví irsky, hrají krásně! Já popíjím aperitiv, Věra popíjí též, majíc na sobě svetr z Aranských ostrovů. Tomáš s Ondrou vaří oběd. Týž byl dobrý: irské klobásky s fazolemi. Irové dělají dobré klobásky! No, a ještě trochu uklidit okolo chaloupky a můžeme vyrazit na delší procházku.

¤

Došli jsme k moři. Byl odliv, takže u břehu jsme spatřili spoustu chaluh. Asi se tam často někdo topí, protože na mole mají připravený záchranný kruh a řvavě barevné lano s petkou na konci, které lze patrně tonoucímu (či přistávajícímu) hodit. Na mole stojí lavička s pozoruhodným nápisem: „S láskyplnou vzpomínkou na Patsy a Franka D’Arcy z Oughterardu, kteří zemřeli 25. června 2007 a 25. srpna 2008. Jejich popel byl rozptýlen 27. září 2008”. Ufff. A vedle lavičky kytice na památku. Zvláštní pietní místo...
¤

Jdeme dál a blížíme se k centru Cashelu. Zahrady před domy kvetou způsobem u nás nevídaným. To, co vidíte na fotce, jsem opravdu nedobarvoval v počítači, přísahám! Vysoukali jsme se nad cashelský kostel a počali se kochati malebnými rozhledy. Povšimněte si, jak je ten velký strom na fotce vychýlen doleva! Inu, oceán je napravo a vichry vanou od něj! Všechny stromy na tom kopci byly takhle výchylně vychýlené! I tato ovce byla tak vychýlená, neb se staví k větru zády. Pak jsme objevili traktor. Tomáš se pokusil o jeho nastartování, leč nezdařilo se.

¤

Cílem naší cesty (teď už to mohu prozradit) byl místní hřbitov. Zajímalo nás, jak vypadá jeho obyčejné irské vesnické provedení; ono to vždycky něco prozradí o mentalitě národa. V Cashelu mají toto zařízení na kopci nad osadou, jako to často bývá i v Čechách. Zjistili jsme toto:

   ¤ Irové dodržují tradice - viz typický irský kříž
   ¤ pozůstalí kladou na hroby dárky - od záhadných balíčků po papežovu bystu, andělíčky a různé jiné upomínkové předměty
   ¤ dětské hroby jsou stejně dojemné jako u nás, možná i trochu víc - tady to asi byla dvojčata (?)

A pak jsme v odlehlé části hřbitova našli hrob, který vypovídal o osudu irského národa mnohé: jakýsi Peter Mary Nee emigroval do vytoužené Ameriky, tam asi uspěl a dostal občanství USA, načež padl ve Vietnamu. Bylo mu dvaadvacet. Tak si ho Neeovi pohřbili doma v Cashelu. Tady vidíte detail náhrobku a vedle něj obrázek čtyřmetrového hrobu. Patrně tu leží obr z Connemary.

¤

Pak jsme se rozdělili: já s Věrou jsme klesli zpět k domovu, mladí mužové vystoupali na vrchol kopce. My jsme si prohlédli několi charakteristických branek do přilehlých pozemků, což je v Irsku velká zajímavost: ohrada může být všelijaká, i třeba skoro žádná, ale branka musí být kovová, pokud možno okrasná. Ještě jsem pro vás vyfotil nápis na jakémsi kontejneru; česky to znamená lahve a sklenice, pouze hnědé. Alespoň tak jsem to přeložil pomocí irsko-anglického slovníku :o) Nu, a mladí pánové? Tady máte fotografie z mobilu z vrcholu: Tomáš a Ondra, oba nejvýše, jak je to možné.


¤

A lakotný dědeček z Cashele,
ten nechtěl dát ani dvě grešle.
Leč humor teď ztratí -
- choť též nechce dáti,
a on tudíž tváří se přešle.

¤