IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CLIFFS OF MOHER
1. září
Do Galway, pak dále na jih přes Oranmore, Kinvaru, do pohoří Burren. Moc pěkné kopečky, zase mají jinou barvu než ostatní irská horstva! Na vrcholu stoupání jsme zastavili a podívali se shora na šílené serpentiny, kterými jsme právě projeli. A pak už netrvalo dlouho a ocitli jsme se na dalším místě turistického průmyslu . Muzeum a jednotlivé obchody jsou zakutány v zemi, rozsáhlé parkoviště je pod kopcem dále u břehu (to máte na dolním snímku). Z moře tedy není nic vidět, takže naivní mořeplavec by si mohl myslet, že se blíží k pustému břehu. Táhlé korzo vás pak přivede k samotné atrakci. Je ozdobené vlajkami: 1. hrabství Clare, 2. Irsko, 3. EU. Každý si přijde na své.
¤
A už se opírám o ochrannou zídku a odhodlaně fotím (povšimněte si prosím energicky vysunuté brady). Útes vlevo. Útes vlevo blíž. Útes vpravo. Útes vpravo blíž s poletujícím letadlem. Útes vpravo níž blíž. A pak jsme došli k O’Brienově věži: 2€ za rozhled z plošiny, ze které vidíte totéž, co z prostoru pod věží, vstup do obchodu v přízemí zdarma, kreditní karty a peněženky vítány.
¤
Ti, co pečují o zdárný chod turistické atrakce Moherské útesy, dělají vše pro to, aby je nikdo nemohl pohánět k soudu, že neudělali vše pro to, aby se nikomu nic nestalo, najmě pádem do oceánu pod skalou. Všude zeď a ještě plůtek. Levý konec vyhlídkové pěší zóny končí zdí. Ta je ozdobena výmluvnými značkami a nápisy. Zeď se dá ovšem obejít, ale pak je třeba překonat strach a ještě se vyhnout obrovité tabuli s varovnými nápisy v angličtině, francouzštině a němčině. Pak už můžete téměř s jistotou očekávat, že na vás vyběhne stráž a dostanete pokutu. To však statečné příslušníky hrdých národů (převažují Němci) nemůže odradit. Jsou schopni překonat jakoukoli překážku. Ti, kteří spadnou, jsou permanentně uctíváni vkusnou kamennou deskou.
¤

A ke všemu tomu hemžení ještě stále v poryvech větru zaznívají útržky hudby, již vytvářejí žebrající muzikanti. Jako v Praze na Karlově mostě. Modrá harfistka nevytvářela, pořád telefonovala. Patrně sháněla angažmá na nějakém atraktivnějším útesu. Čemu se naši muzikanti smáli tak srdečně, nevím. Možná tomu, jak flétnista hrál nakřivo. A protože harfistka pořád telefonovala, Ondra zasedl k opuštěné harfě před obchodem a teskně hudl.
¤
Než odjedeme pryč od krásných skal, které se staly předmětem kšeftu, dovolte mi jenom dvě malé poznámky,:
     ¤    na záchodcích mají unikátní vodovodní baterie - dáte ruce před fotobuňku, z povrchu placky začne téci vodopádek;
     ¤    puffin čili papuchalk bělobradý se tu prý vyskytuje v hojném množství; žel, viděli jsme jenom toho na fotce :o(¤

Oranmore dědkem se pyšní,
jenž vyniká v česání višní.
Leč letos se stalo,
že višní je málo,
a tak se dal na tance břišní.

¤