IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
GALWAY
1. září
Již cestou na útesy mohérské jsme si v Kinvaře vyhlédli hospodu. Byla tak červená, že se nedala přehlédnout. Nezklamala nás. A dále na Galway! V tom cedule, že je vlevo hrad. Zaparkovali jsme, vjezd na parkoviště vidíte dole. Náš vůz byl okamžitě atakován drzou drůbeží, kterou bylo těžké odehnat. Asi ty slípky věděly, že pod Ondrovým místem v autě je spousta dobrých drobečků :o)
¤
Hrad Dunguaire patří k těm známějším a je v soukromém vlastnictví. Už jsme začali chápat, jak to v Irsku funguje: státní památky jsou většinou volně přístupné, nebo se vybírá malé vstupné. Soukromníci se naopak snaží milované turisty zbavit zbytečných peněz v míře větší než malé. Majitel hradu Dunguaire na to šel takto: Na bráně byl nápis VSTUP VOLNÝ. Takže po nádvoří se dalo pobíhat volně. V přízemí hlavní budovy je obchod s upomínkovými a uměleckými předměty (vstup zdarma), ze kterého je vidět do vstupní haly. Ale tam se dá vstoupit pouze za tučné vstupné! Nevstoupili jsme, nemajíce času.
¤

Už jsme v Galway. Prošli jsme střed města, hlavní ulice pěší zóny. Některé zajímavosti jsem pro vás nafotil, např. hospodu Královská hlava, živou sochu, typickou úzkou uličku a hlavně scénu, kdy Oscar Wilde s Věrou a s bráchou Williamem sedí na lavičce. Obhlédli jsme stylové obchůdky s roztodivným sortimentem.
Zvědavost nám nedala a došli jsme až ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, o které jsem se dočetl rozporuplné věci: někomu se líbí, někomu ne. Byla vysvěcena až 15. srpna 1965, je to tedy asi nejmladší kamenná katedrála v Evropě. Nu, nadšeni jsme z toho stavení nebyli. Je chmurné, rádoby starobylé, okna v navazující budově docela moderní. Interiér posuďte sami - kůr, kupole, kněžiště.
A byl čas k návratu. Ještě jsem vyfotil jedno zuřivé graffiti, zvláštní kamenný dům a typický irský vlak (parkovali jsme blízko nádraží).¤

V Galway maj’ trhlého dědu,
co celý den dlí na posedu.
Do dálky civí
a rosou se živí -
- no cvok, líp to říct nedovedu.

¤