IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CESTA DO DUBLINU
3. září
Ještě poslední pohled na connemarské hory a hurá na Dublin. Cestou ještě chceme navštívit další kultovní místo - klášter Clonmacnoise. Ten leží v hrabství Offaly poněkud stranou od hlavního tahu Galway - Dublin. Odbočili jsme tedy na silnici R357 a záhy jsme před sebou uviděli most přes řeku Shannon. Most je starobylý (dokončen 1757) a krásný. Před ním je pevnost, za ním osada Shannonbridge. Podrobnosti můžete najít na wikipedii zde.
¤

Zhruba uprostřed vesnice jsme zarazili u hospody. Pan majitel J. J. Killeen jest patrně velmi kulturním člověkem. Vnitřek restaurace je zahuštěn výstřižky, plakáty, fotografiemi a různými hádankami. Jak vidíte, nechybí ani vycpaná ryba a Hradčany. Poobědvali jsme chutně ve stínu piána. Všechno dobré, jenom číšník se nějak při obsluze zvrtl a vysypal mi část výborných hranolků na záda. Vzal je do hrsti a mocným máchem je vmetl do vzdáleného krbu. Zdálo se, že to nedělal poprvé :o)
¤

Za Ondrovými zády vpravo vidíte vchod do sousední místnosti. Tam provozují jakési hokynářství. Nápis OFF LICENCE na fasádě značí, že se tu může prodávat alkohol „přes ulici”. Využili jsme toho. A ještě jsem pro vás vyfotil pěknou lampu-maják, kterou tam měli na ozdobu.

¤

Před další jízdou jsem vyhledal ona místa, kde lze pocítiti úlevu. Už jsem v předsíni k toaletám viděl ledacos, ale reklamu na prodej knih a program jednotlivých večerů ještě ne. A také se z té předsíně dalo odbočit do zvláštního prostoru pro kuřáky. Všimněte si, že není zcela uzavřen, zato je mocně vytápěn. Takhle se i v Irsku občurává zákaz kouření v restauracích...¤

Znám jednoho dědečka z Inche,
co miloval své čtyři pinče.
Však nemaje studu,
on pocítil nudu,
i vyměnil je za podsvinče.

¤