IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CLONMACNOISE
3. září
Hned u parkoviště před návštěvnickým centrem stojí velmi působivá socha poutníka. Uvedla nás do správné nálady před vstupem do muzea. Měl jsem pocit, jaký asi mívají Američané v Praze, když koukají na památky, které jsou o několik set let starší než historie jejich státu. Klášter Clonmacnoise založil sv. Ciarán v roce 548, dalších šest století tu bylo důležité centrum, ze kterého misionáři šířili křesťanství dále na východ. Pokud došli až na Moravu, kníže Rostislav je vyhnal a pozval si raději věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Ani Clonmacnoise nedopadl dobře: návštěvou ho poctili vikingové, pohanští Irové a nakonec v roce 1552 pluk Angličanů - a z třinácti kostelů a stovky domů jsou vykradené ruiny. Pokud chcete o klášteru vědět více, doporučuji vám tento odkaz. Já se budu zabývat tím, co jsme viděli.
¤

Asi nejznámější atrakcí jsou tři kříže z 9. a 10. století. Originály jsou ukryté v muzeu. Na fotkách vidíte zleva jižní a severní kříž, vpravo pak ten nejznámější: kříž Písem svatých. Původně se všechny honosily pestrými barvami, takže vypadaly jako výzdoba starých rukopisů (na ty se podíváme později v Dublinu).
¤

Prošli jsme muzeem a vyšli do areálu kláštera. Co nám bylo spatřiti? Klikejte a dívejte se:

    ¤  typická válcová věž a kopie kříže Písem svatých
    ¤  kopie jižního a severního kříže
    ¤  zbytky katedrály
    ¤  Temple Connor (vzadu věž z jiné strany)
    ¤  pohled od katedrály na Temple Connor (vlevo) a na Temple Finghin s další válcovou věží
    ¤  pohled na Temple Ciáran (blíže) a Temple Melaghlin
    ¤  vnitřek katedrály s hroby králů
    ¤  Temple Connor z jiné strany, vzadu za zdí je současný hřbitov

¤

Bylo to tam velmi zvláštní, místy mi až běhal mráz po zádech. Pobíhali jsme sem a tam, nacházeli všemožná zákoutí a průhledy (ten kříž vpravo každého fotografa zláká, viděl jsem ho už mnohokrát). V areálu kláštera se konají bohoslužby pod širým nebem, takže tam vybudovali krytý oltář v elegantním moderním stylu. Přes zeď lze vidět zříceninu hradu a řeku Shannon s přístavištěm vyhlídkových lodí.

¤

Takhle bychom se ale do Dublinu nikdy nedostali! Zpět k přízemnějším věcem. Přinutili jsme se minout odbočku k dalším významným místům, přinutili nás zaplatit mýtné, a už se válíme v další irské posteli. K tomu nás nikdo nemusí nutit. Noclehy jsme měli objednané v šikovném zařízení typu Postel & Snídaně blízko centra. Penzion se jmenoval Parkway (odkaz na něj máte zde). Dlouho jsme se ale neváleli; pohled přes nevábný dvorek na věž v dálce nás vylákal na první průzkumnou procházku. A navíc, pozdě večer nás čeká domluvená schůzka s irskými muzikanty!


¤

Kilkenny dědouše hostí,
co s nadšením obírá kosti.
Dnes v kurníku sedí
a vážně si medí,
neb konečně jí do sytosti.

¤