IRSKO
2011
Věra Klásková
& spol.
Obsah:

Úvod
Cesta tam
Midleton - palírna
Tralee
Festival
Dingle
Listowel
Rock of Cashel
Cahir castle
Tipperary
Ring of Kerry 1
Ring of Kerry 2
Ring of Kerry 3
Do Connemary
Volný den :o)
Clifden
Aranské ostrovy
Cashel
Hrajeme v hospodě
Cliffs of Moher
Galway
Národní park
Guys Bar
Do Dublinu
Clonmacnoise
Jam session
Dublin
Vězení
Večírek
Glendalough
Loučení
Přes Anglii
Domů


¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
Muzikantské sešlosti se většinou konají v noci. Čekáme před naším ubytovacím zařízením, kamarádi pro nás mají přijet. Než se tak stane, dovolím si malou odbočku. V říjnu roku 2007 jsme pořádali v Českých Budějovicích festival irské kultury (odkaz máte zde), na který jsme pozvali dublinského dudáka Martina Nolana se skupinou Oró (to je irsky, znamená to oh nebo ohó). Věra si s nimi tenkrát zazpívala ve finále festivalového koncertu (zleva John Ryan, Martin Nolan, Kevin O’Connor, v pozadí s harmonikou šumperský muzikant Eoghan O’Reilly). Jedno volné dopoledne věnovali prohlídce Českého Krumlova (Věra, Ondra, Kevin) spojené s návštěvou stylové hospody Na Louži (odkaz na její web zde). Proč to všechno vykládám? Je to důležité pro pochopení dalšího děje...
¤

Přijel pro nás Martin. Cesta nočním Dublinem proběhla hladce. Věra si vyzkoušela, jaké to je sedět v autě vlevo a nemít před sebou volant.

¤

Středisko irské kultury je útulné. Protože důležitou roli v rozvoji irského národa hrají restaurace, bary a puby (jaká to podobnost s Českem!), obsahuje budova Áras Chrónáin Ionad Cultúrtha hospodu samozřejmě také. A v té jsme se ocitli. Radostné bylo setkání po čtyřech letech s Kevinem i s Johnem. Ten na fotce právě ukazuje, jak malý byl před čtyřmi lety Ondra, když ho v budějovické hospodě fotil. A dneska: bóže, to to utíká, nejvíc je to vidět na těch dětech, že jo... atd.
¤

Mezitím Martin ladil dudy a za chvíli už to jelo. Kousek té jízdy jsem se snažil zachytit na videu.

¤

Na další fotce vidíte trochu smutného Kevina a vpravo prázdný talíř. Blíží se pointa našeho příběhu. Když se před čtyřmi lety irští muzikanti loučili v Budějovicích s Ondrou, vepsali mu své příspěvky do sešitku na autogramy. Martin a John to řešili veselými průpovídkami, ale Kevin si naběhl. Slíbil malému hochovi, že pokud přijede do Irska, koupí mu večeři, aby už nikdy neměl hlad. Nepočítal však s tím, že chlapec opravdu přijede a bude dvakrát tak velký a dvakrát tak hladový! Nebohý Kevin musel splnit svůj písemný závazek. A protože v Áras Chrónáin právě probíhaly dny indické kultury, Ondra dostal večeři v orientálním stylu. Dokázal ji zkonzumovat během hraní.

¤

U sousedního stolu seděl sympatický irský stařeček jménem Muiris (pokud jste si pustili video, účinkuje v něm také). Vyprávěl jakýsi starodávný příběh a hrál u toho na píšťalu. Připadali jsme si trochu jako v irském snu. Nakonec ještě Ondra dostal první lekci hry na bodhrán. V pozadí vidíte Johna, který ukazuje Věře na mapě, jak se dostat do Glendalough a vřele jí doporučuje návštěvu tohoto místa. Poslechli jsme, jeli jsme tam a udělali jsme dobře. Ale o tom později.
¤

Byl to krásný večer. Skončil tím, že jsme si domluvili ještě jednu schůzku na pondělí...


¤

Byl poťouchlý děd v Limericku,
jenž utrhl záchodu kliku.
Ať co chce, se děje,
on jenom se směje -
- má v záloze ještě pár triků.

¤