IRSKO 2012
Věra Klásková
&
Karel Tampier
Obsah:
Zpátky do Irska
Nejtvrdší ženský sport
Lov na knihy
Výlet vlakem
Pošta, muzeum a tanec
Autem do Clifdenu
Pěšky kolem zálivu
Nízkohorský výstup
Mše, harfa a kecy
Kylemore Abbey / 1
Kylemore Abbey / 2
Krása a pasti na turisty
Pejskové, jezera a hory
Déšť, pochod a příliv
Pohřeb a fjord
Ovce, baryton a paráda
Jízda po mořském dně
Zpět do Dublinu
Klášter, hory, mlhy
Kříže, lupiči a garda
Neveselý konec výletu
MAPA   >>>>>
KRÁSA A PASTI NA TURISTY
John Alcock a Arthur Whitten-Brown, první muži, kteří přelétli nonstop Atlantický oceán zrána 15. června 1919, přistáli... - a teď se podržte! - ...za mohylou, kterou můžete viděl asi jeden a půl míle jižně od tohoto bodu... atd. Opět jeden pomník na místě, kde se nic nestalo! Stojí totiž tam, kde se dá parkovat! A jsou od něj pěkné rozhledy tam i onam. Vůkol se pasou počmárané ovce. Alcock a Brown přistáli jinde, takhle. V příštích dnech se pokusíme to pravé místo navštívit.

Popojeli jsme k Ballyconneely a obhlíželi oceán. Břeh je tu samé skalisko, chaluhy a písek. Do toho buší příboj, šum a hluk. A posouváme se dál, k slavné pláži Dog´s Bay. Líbila se nám na první pohled, Věra a já jsme totiž oba podle čínského horoskopu psi. Vylezli jsme na kopeček nad pláží, prošli se po ní, poseděli, a podivili jsme se, jak je písek tuhý i tam, kde právě vlnka šplouchla. Počasí bylo spíše deštivě pošmourné, takže ke koupelím nedošlo.

Vrátili jsme se k autu a pokračovali do Roundstone. To je další z pastiček na turisty, prý nejmalebnější vesnice Irska, cha, cha! No, věž bývalého kláštera mají celkem malebnou. Ale hlavně jde o kšeft. V tomto objektu, který mi připomínal obchody v legendárním JZD Slušovice, sídlí pan Malachy Kearn, údajně jediný irský výrobce bodhránů na plný úvazek. To, co jsme v jeho obchodě viděli, byly všechno dětské hračky a suvenýry, které seká ve své dílně jako Baťa cvičky. Pracuje za sklem a zakazuje focení. Poté, co jsem ho vyfotil, hrozil mi nepěkně. Reklamu si ale dělat umí, udělal i bubínek pro Obamu, když týž měl navštívit Irsko. Jak píše na svých stránkách, odvezl nástroj na americkou ambasádu. Zda se jeho dílo dostalo k šťastnému prezidentovi USA, o tom se ovšem nezmiňuje (viz zde). Uprostřed vsi je dokonce kamenný ukazatel směrující návštěvníky k jeho sídlu. A tady asi bydlí vlastenec. Prchli jsme k průlivu a k přístavu. Tam právě připlul nějaký člověk a uvazoval loď. Jeho pes zkušeně poskakoval po člunech a rackové to zaujatě pozorovali. Ještě jsme obhlédli kostelík na kopci, nechali se ofouknout větrem na břehu a šli se zahřát do prodejny starožitností. Její majitel byl sympatický strýc, kerý s námi radostně zapředl řeč, i když jsme očividně nechtěli nic koupit. A šup do hospody, kterou nám doporučil! V této pasti na turisty inzerovali nejlepší seafood chowder na světě! Přesto nám chutnal.
Stále v nás rostlo přesvědčení, že se v Irsku cítíme nejlépe, když se nám podaří pastím na turisty vyhnout. A že jich v Connemaře je!
25. září

BALLINABOY
BALLYCONNEELY
DOG´S BAY
ROUNDSTONEText a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: