IRSKO 2012
Věra Klásková
&
Karel Tampier
Obsah:
Zpátky do Irska
Nejtvrdší ženský sport
Lov na knihy
Výlet vlakem
Pošta, muzeum a tanec
Autem do Clifdenu
Pěšky kolem zálivu
Nízkohorský výstup
Mše, harfa a kecy
Kylemore Abbey / 1
Kylemore Abbey / 2
Krása a pasti na turisty
Pejskové, jezera a hory
Déšť, pochod a příliv
Pohřeb a fjord
Ovce, baryton a paráda
Jízda po mořském dně
Zpět do Dublinu
Klášter, hory, mlhy
Kříže, lupiči a garda
Neveselý konec výletu
MAPA   >>>>>
ZPĚT DO DUBLINU
Na této fotce je naše paní bytná ještě veselá, netuší, že za chvíli se pokusíme odjet bez placení. Nějak jsem totiž žil v mylném domnění, že pobyt je zaplacen předem přes internet. Nebyl. Vlezli jsme do auta, bytná vyběhla z domu a výrazně gestikulovala. Začal jsem mávat platební kartou mumlaje slova omluv. Jenže ona dáma nebyla vybavena platebním zařízením a chtěla to v hotovosti! Museli jsme tedy odjet k bankomatu do města, vybrat prachy, vrátit se a zaplatit. Kupodivu se vše na první pokus povedlo, takže jsme se všichni radostně zasmáli. :o)


Před rokem jsme tuto ceduli z nedostatku času minuli. Teď čas máme, tak se alespoň do jedné z palíren krátce koukneme. Firma Locke´s provozovala starý závod (zal. 1757) od roku 1843 do roku 1953. Znovu ji zrekonstruoval v roce 1988 John J. Teeling, majitel firmy Cooley, která se snaží postupně obnovit tradiční irské destilerie a vzkřísit k životu staré značky whiskey. Palírna funguje, stařičké vodní kolo se točí. Neměli jsme čas absolvovat prohlídku, takže jsme jenom vešli do dvorka, prohlédli si staré auto na rozvoz pitiva, nakoukli do volně přístupných prostor a koupili si flašku whiskey Tyrconnell (tu jsme předtím neznali) v místní prodejně. Poobědvali jsme v přilehlé občerstvovně, vyzdobené starými zavazadly a cedulkou s důraznou výzvou k dodržování vyrovnané diety: koláč v každé ruce! V lokále samozřejmě straší, whiskey nalévá z flašky neviditelná ruka.


A pak už jenom zpátky na dálnici, zaplatit a hurá dál, na Dublin. Během cesty jsme zažili čtyřikrát průtrž mračen. Byla to vždy tatáž, vždycky jsme ji znovu dohnali a podjeli. Jsme zpátky v B&B Avondale, průtrž udeřila počtvrté. Bydlíme zase v pokoji s rozvrzanou postelí. Teď nás čeká další zábava: místo na parkování. Pro klíč od parkovacího dvora se muselo dojít vždy přes hlavní ulici do jiného hotelu. Parkovací místo mělo číslo 9. Dvůr byl rozlehlý, všechna čísla byla trojmístná. Až tu náhle hle! Vedle 131 je 9! A hned třikrát. Ufff! Rychle do města, k místu zaslíbenému, k lady Temple. Největší sortiment whiskey & whisky, několik výčepů. Novinka: ledový Heineken. Omezili jsme se na Irish Coffee. Tady se ještě dělá poctivě, s nešlehanou smetanou navrch. Pravda, je trošku dražší.
1. října
KILBEGGAN 

DUBLIN
Text a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: