IRSKO 2012
Věra Klásková
&
Karel Tampier
Obsah:
Zpátky do Irska
Nejtvrdší ženský sport
Lov na knihy
Výlet vlakem
Pošta, muzeum a tanec
Autem do Clifdenu
Pěšky kolem zálivu
Nízkohorský výstup
Mše, harfa a kecy
Kylemore Abbey / 1
Kylemore Abbey / 2
Krása a pasti na turisty
Pejskové, jezera a hory
Déšť, pochod a příliv
Pohřeb a fjord
Ovce, baryton a paráda
Jízda po mořském dně
Zpět do Dublinu
Klášter, hory, mlhy
Kříže, lupiči a garda
Neveselý konec výletu
MAPA   >>>>>
KLÁŠTER, HORY, MLHY
Jedeme do Glendalough - chceme to úžasné místo po loňské návštěvě vidět ještě jednou. Projíždíme hrabstvím Wicklow, kolem hory Ó Cualann alias Beannach Mhór neboli Great Sugar Loaf čili Velké cukrové homole. Je krásně, stejně jako loni. A už jsme v Glendalough. Nádherné údolí se starým klášterem tentokrát obcházíme po jiných cestách než minule. Snažíme se jít po jakýchsi turistických značkách či spíše značičkách. Řeknu vám: zlaté české turistické značky! Došli jsme k hezkému vodopádku a posléze k zajímavé plastice a kovové tabulce s úryvkem básně dublinského poety Seamuse Heaneyho St. Kevin and the Blackbird, tedy Sv. Kevin a kos. Nechal jsem to přeložit počítačem a pak i Věrou Kláskovou s těmito výsledky:
Jeden se otočil-up palma je ven z okna, tuhý
Jako příčné nosníky, kdy a kos země
A stanoví se v ní a usadí hnízda.
Dlaň trčí z okna, nepoddajná
jako břevno kříže, když se na ni snese kos
a spočine a uvelebí se k odpočinku.
      
Mno... Zájemci si mohou celou báseň zarecitovat z tohoto zdroje. Po krátkém bloudění (značky zmizely) jsme slezli k Hornímu jezeru a pak došli na hráz, kde jsem pro vás vyfotil caher důkladněji než loni. Tu je pohled dovnitř, tu je pohled ze zdi na jezero. Vedle před rokem stál jenom tenhle kříž a v sousedství kutali archeologové. Zdá se, že úspěšně vykutali další. Vypadá to tam starobyle a romanticky. Vrátili jsme se ke klášteru. Pořídil jsem lepší fotku kříže sv. Kevina a doplnil loňskou kolekci o záběr na Priest´s House, románskou modlitebnu či kapli z 12. století. Chvíli jsem tam pobíhal a fotil to i ono, znovu zbytky katedrály z jiné strany a nakonec tu typickou věž se stromořadím v pozadí. Nějak jsem k těm místům přilnul a už se mi po nich zase stýská.

Zpátky do Dublinu jsme to vzali po Old Military Road, silnici R115, která se vine skrze pohoří Wicklow. Po krátké jízdě jsme zarazili u nádherného vodopádu. Shora se nám pak naskytl pohled do malebného údolí. Začalo pršet. Jeli jsme dál přes Sally Gap, kde se křižuje R115 s neméně populární R759. Počasí i mokré ovce se k nám obrátily zády. Ještě jsem vyskočil z auta a zakrývaje objektiv rukou rychle jsem fotil jezero Bray. Krajina, vzdálená od jižního okraje Dublinu necelých deset kilometrů, je neuvěřitelně pustá.
2. října


GLENDALOUGH

WICKLOW MOUNTAINSText a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: