IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
NORMANDIE
Po snídani jsme radostně vyjeli z parkoviště a vydali se dále na západ. Problém nastal až před Caen, které se dá objet z jihu nebo ze severu. Spletl jsem se v navigaci, takže jsme se ocitli na špatné výpadovce. Ve snaze o rychlou nápravu jsem zvolil zkratku po místních komunikacích. Rychle jsme se ocitli uprostřed francouzského venkova, kde na nás nevěřícně čučel dobytek; telátka asi ještě neviděla auto z Čech. Správnou silnici jsme nakonec nalezli, ale na nájezdu na dálnici nás zastavila policie, která asi také ještě neviděla auto z Čech, které se toulá po francouzském venkově. Policista dlouho, předlouho zkoumal Věřiny doklady, až ho jeho chápavější nadřízená musela jít umravnit. Jedeme dál!

Polední přestávku jsme si dali v Avranches. Auto jsme odložili na parkovišti u pomníku zdejšího rodáka, napoleonského generála Valhuberta, který si zlomil nohu v bitvě u Slavkova a zemřel později v Brně. (Více o něm zde.) Hbitě jsme vyrazili do ulic a záhy jsme nalezli poblíž hradu útulné bistro La Renaissance. V něm jsme velmi slušně poobědvali. Došlo i na žerty s obsluhujícím personálem.

Z hradu jsou krásné výhledy na Normandii. V dálce se rýsuje světoznámý Mont-Saint-Michel, z města čouhají věže kostelů a protějšímu kopci vévodí katedrála sv. Ondřeje. Pohlédli jsme do ulic i do přilehlé zahrady, pak slezli z věže a vyfotili co se dalo: detaily zdiva, domovní střechy i podivnou vetknutou hlavu. Pak jsme sešli po malebném schodišti zpátky do města. Normanďané, zdá se, stále budují nové kamenné domy. Je tu ovšem řada starých stylových staveb s hezkými detaily. Pochodovali jsme z kopce kolem radnice, před kterou stál starobylý kolotoč, až ke katedrále. Ta je ozdobena poněkud nezvyklými chrliči: tu podivné zvíře, tam slon či želva a onde dokonce chlap v cilindru. Všechno je k vidění v ulici svatého Saturnina.
Vyfotili jsme katedrálu a spokojeně kráčíme do kopce podél hotelu Patton na náměstí generála Pattona k památníku osvobození Avranches spojeneckými vojsky v roce 1944. Samozřejmě to bylo pod velením generála Pattona. Pobíhám, fotím. Tank Sherman, - a copak to máme tady? Inu, sám velký generál v malém provedení. Cestou zpět k autu jsme užasli nad kovovou sochou a půvabným elektromobilem od Renaultů. Ještě v rychlosti obhlédnout pomník obětem první světové války a hrrr... Fotogalerie ZDE
9. srpna

NORMANDIE


AVRANCHES

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: