IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
NA TRAJEKT!
Pohled na Mont-Saint-Michel je úžasný. Po zkušenostech se světoznámými cestovatelskými cíli jsme se mu vyhnuli obloukem. Potřebovali bychom na návštěvu nejméně celý den a velkou dávku trpělivosti. Dlouho jsme projížděli okolo několika hektarů zaplněných parkovišť.

Svištíme Bretaní kolem obrovských větrných elektráren. Nápisy jsou dvojjazyčné. Míjíme Saint-Pol-de-Léon, směřujeme do přístavu Roscoff. Okolí silnice zdobí podivnosti. Tu pestré kadibudky, - ne, to asi budou spíše plážové kabinky na převlékání, i když, chm? A tady se náhle vynořil londýnský autobus!
Už vidíme kýžené plavidlo, trajekt Oscar Wilde společnosti Irish Ferries. Nakonec jsme dojeli přesně na čas. Stavíme se do fronty, která se šine k odbavovací boudě. Viděli jste někdy větrné elektrárny typu Darrieus (se svislým rotorem)? Ne? Tak v roscoffském přístavu jich byla řada.

Jsme odbaveni, stojíme v další frontě a čekáme na poslední kontrolu. Popojíždíme k Oscarovi, vidíme jeho otevřenou tlamu, jsme pohlcováni - a už jsme tam. Tomáš zvládl jízdu vnitřkem lodi bravurně. Ještě dojet na parkovací místo, vyběhnout do kajuty a řidiči si mohou dát prvního panáka.

Hurá na palubu, budeme sledovat odplutí. Vy je můžete sledovat na videu. Ta podivná vlajka na zádi naší lodi je vlajkou mateřského přístavu: Nassau, Bahamy. Inu, nižší daně. Krátce po vyplutí nás minul britský trajekt Pont-Aven; ten má zase pro změnu mateřský přístav ve Francii, jak patrno z pohledu zezadu.
Mezitím v sále na sedmé palubě zuřila estráda pro děti. Kouzelník vykouzlil holubici, dětičky radostně ječely. Později večer zvukař znovu usedl ke svým strojům a podia se zmocnil irský zpěvák s tříčlenným dívčím křovím. Slušně jim to šlapalo - viz video.
9. srpna


ROSCOFFText: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: