IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
WHISKEY!!!
Toto je náš dnešní první cíl. Irská silnice N13 se náhle změní na britskou A2, což se pozná podle bílé barvy krajnic, jinak nic. Počasí stejné, krajina stejná. Chvíli jsme se zdrželi před nápisem KDYŽ RUDÉ SVĚTLO SE UKÁŽE, ČEKEJ ZDE. To by nás fakt nenapadlo!
Konečně jsme na parkovišti u světoznámé palírny. Moderní destilační kolona nás přesvědčuje, že nepřicházíme do muzea, ale do fabriky na dobré pití. Největší barák je patrně sklad. Původní objekty však jako muzeum zčásti slouží. Kráčíme k bráně kolem ozdobných mříží a vcházíme do návštěvnického centra, vyzdobeného stěnou ze sudů. Obsluha u kasy byla svižná, na prohlídku jsme čekali jen chvilku. Během exkurze je zakázáno fotografovat, takže jsem ulovil jen několik záběrů. Pochodovali jsme po jednotlivých objektech, průvodkyně důležitě vykládala. Tyto trubky rozvádějí po továrně různá media: vodu, páru, stlačený vzduch a - alkohol! Tyto sudy jsou na ozdobu, tyto jsou plné. A takhle vypadá zákulisí návštěvnického centra. Ve stáčírně jsme pochopili, proč je zákaz fotografování: Kromě whiskey Bushmills se tu stáčí i Jameson. Zlé jazyky tvrdí, že vždycky tím jamesonem propláchnou trubky před stáčením busmillsky. :o) A kamiony to pak odvážejí do celého světa.
Prohlídka končí v baru. U každé vstupenky je útržek, který může každý návštěvník vyměnit za panáka whiskey (včetně těch hodně drahých) podle vlastního výběru. K našemu naprostému úžasu si japonští turisté dávali sklenice vody, mrkvové šťávy a tak podobně. Věra zvolala: Proboha, ať nám ty kupóny dají, my jim ty blevajzy koupíme! No, nedopadli jsme nejhůře, neboť Ondra ještě nepije a Tomáš řídil, takže Věra a já jsme měli po dvou panákách, samozřejmě toho nejlepšího, co tam měli. Byly to krásné chvíle. Usedli jsme. Následně to probíhalo takto:
- 1. fáze - 2. fáze - 3. fáze - 4. fáze.     Věra - 1. fáze - 2. fáze - 3. fáze - 4. fáze - 5. fáze.
A pak jsme střízlivěli při prohlídce úžasného shopu, ve kterém bylo možno koupit vše, co tu vyrábějí; tady vidíte (za hlavou té cizí paní) regál s naprostým unikátem: dvanáctiletou single malt whiskey, která se dá koupit jenom tady. A to není všechno! Nalepí vám na ní etiketu s osobním věnováním. A to ještě není všechno: Udělají to na počkání a dokážou to i s českou diakritikou! Uděláme dědečkovi radost.
Co zbývá? Zapózovat u britské telefonní budky, chvíli počkat u závory až vyvezou mláto - a jedeme za další atrakcí... Fotogalerie ZDE.
13. srpna


COUNTY ANTRIM


Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: