IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
OBRŮV CHODNÍK
Popojeli jsme pár kilometrů do Portballintrae a kráčíme po břehu nad pláží směrem k dalšímu cíli, proslulému Obrovu chodníku. Cesta se vine napřed kolem rozervaných skalisek, které omývá slušný příboj, pak po prkenném chodníčku podél golfového hřiště, zahne přes koleje a zavede vás na malé nádraží; tady končí turistické vláčky z Bushmills. Ještě tradiční fotka na památku, obloukem se vyhnout návštěvnickému centru a hrrr na vyhlídkové chodníky. Horní trasa vede nad skalnatým břehem. A hle! Pod námi je Giant´s Causeway, chodník, po kterém podle pověsti běhali obři mezi Irskem a Skotskem. Jednu z verzí pověsti můžete vidět zde, solidní informace najdete zde.

Pokračujeme dál, shlížíme shora na spodní cestu a blížíme se k bodu, kde se trasy větví: Ta delší jde ke skalním útvarům, kratší k moři a zpět na Obří chodník. Tom s Ondrou šli dál a spatřili mnoho krásných vyvřelin a skalní varhany. Jen tak pro porovnání: skaliska irská a Panská skála v Kamenickém Šenově v našem kraji. Škoda že nejsme geologové, některé šutry jsou tu krásně barevné a obsahují zajímavé detaily.

Věra a já jsme se mezitím blížili k hlavní atrakci. Samotný chodník je zcela obsypán turisty všech národností. Cupitají a lezou po čedičových svislých sloupech, které mají většinou šestihranný průřez. Některé ovšem i jiný. Výběžků do moře je tu více, na některých jsou menší skalní útvary. K vidění jsou tu také malebné balvany. Bylo by tu hezky, kdyby tu mohl být člověk alespoň chvilku sám. Plynulý přísun lenivých obzíračů od návštěvnického centra zajišťují malé autobusy, odpočívadla jsou zdobena vtipnými průpovídkami: Každý ví, že obři nemají rádi mokré nohy. Proto Finn vybudoval chodník do Skotska. Necháváme další irskou past na turisty za sebou a stoupáme k návštěvnickému centru, kde autobus hltá novou skupinu chtivých turistů.
Prcháme kolem pláže k našemu autu. Cesta, na které psíci nesmějí kakat, běží chvíli okolo trati. Máme štěstí, zrovna jede vláček! Věra zase neodolala vábení moře a slezla dolů. Já jsem spadl za ní a šel jsem si omýt zapatlané ruce. Příboj mi vyšel vstříc. Musel jsem prchat. Marně. Pak už to bylo jedno. Ale ruce mám čisté. Věra se zula včas a s rozkoší se brouzdala příbojem. Loučíme se s přímořskou flórou a faunou a pokračujeme... Fotogalerie ZDE.
13. srpna


COUNTY ANTRIM

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: