IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
SLIGO A KYTARISTA
Do Sliga je to jenom osm kilometrů, takže jsme tam byli coby dup. A hle! Konečně Ben Bulben, ovšem jenom namalovaný na zdi útulného baru The Swagman, v němž jsme poobědvali. Tedy spíš polunchovali. Kromě stolové hory tu také propagují Yeatse nad stolkem s příbory. Poté jsme navštívili zdejší kostel s pestrým interiérem, stanuli v obdivu nad luxusními cedulemi s názvy ulic a po pozdravu z domova jedeme dál.


Nejprve po silnici N16, pak po severním břehu jezera Glencar, kde jsme učinili krátkou zastávku u vodopádu, kolem něhož vede pohodlná cesta. Voda mocně zurčela. Cestou zpátky se naše romantické dušičky potěšily pěnícím potokem a starým mostem. Další pokus o vyfocení Ben Bulbenu z jiné strany dopadl takto. Chm. Stolovou horu neuvidíme.

Poté, co jsme překonali překážku v podobě maníka s obřím lízátkem (mělo naštěstí i zelenou stranu), a projeli Manorhamilton, zastavili jsme u jezera Melvin, které mi připomínalo jihočeský rybník s chatami okolo. Pak už jenom necelých 10 kilometrů přes britské hrabství Fermanagh a zpátky do republiky, do poslední dnešní zastávky.

Tou byl Ballyshannon. Hned po opuštění auta jsme spatřili hospodu zvláštního jména: Pochybný Reillyho pub. I reklama na Guinness byla neotřelá. Vedle byla ještě pestřejší provozovna. Došli jsme na náměstí, kde uprostřed poskakuje bronzový chlápek s kytarou. Je to Rory Gallagher, který se v Ballyshannonu v roce 1948 narodil. Více o něm česky zde a anglicky tady. Jak je v Irsku zvykem, pyšní občané města mu postavili krásnou sochu. A Ondra využil příležitosti, zesílil zvuk a zahrál si s tím kytarovým velikánem čtyřručně. Rád by ho následoval, ale ne jako hvězda na nebi, raději jako kytarová hvězda na Zemi. Ještě pár pozoruhodností jsme v tomhle městě našli: podivnou radnici, luxusní hotel, pijáckou píseň, vlasové studio lví hříva, krásně zrekonstruovanou chaloupku, ale i zpustlý objekt s komickou cedulí. A na kopečku tam stojí kostel sv. Anny se hřbitovem, na kterém údajně odpočívá i Aedh Ruadh, dávný irský král.
15. srpna

COUNTY SLIGO

BALLYSHANNON

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: