IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
NEJSEVERNĚJŠÍ BOD
Severní břehy Irska jsou divoké, cesta z kopce do kopce, sem tam farma, na které bych nechtěl bydlet. Někde trochu dál za obzorem je asi severní pól. Jsme tu správně: odbočka doleva - a Banba´s Crown. Ano Banba, na ceduli je chyba! Banba je postava z keltské mytologie: dcera Ernmas, matky bohyň z národa Danann. Ten národ prý přišel do Irska od Dunaje (Danube). Kelti to byli, samozřejmě. (To jsou věci; co se člověk nedočte!) A De Danann je také irská skupina, kterou jsme viděli loni v Clifdenu. A tady moje bohyně sedí na koruně své keltské kolegyně a zírá do dálky. Pod vrcholem skály je parkoviště, kde končí asfaltová silnice. Na skalách jsou zbytky betonových objektů a zdí, kterým vévodí věž. Jsou to pozůstatky telekomunikační stanice, kterou za druhé světové války tajně postavili Britové se souhlasem Irska ke sledování radiového provozu německé armády. Irové přeci jenom nebyli úplně neutrální! :o) A angláni měli z tohoto mysu severní Atlantik jako na dlani. Fotogalerie ZDE.

V současné době používají Malin Head všelicí sportovci jako start/cíl, a to nejen pro cyklistické závody, ale i pro kuriózní jízdu parních traktorů. Jak takový traktor vypadá? Takhle. Kromě různých trosek se na Malin Headu překvapivě najde i stánek s občerstvením! A co s námi málem šlehlo? Ceny! Kde u nás dostanete presso za 25 kaček? Nakoupil jsem, posvačili jsme, i barmanka si dala kafíčko. Romantická chvíle. A nad tím kroužil pták. Pak jsme ještě chvíli fotili a Ondra s Tomem se šli podívat pod skálu. Na tom úplně nejsevernějším místě je palouček s vlasteneckými nápisy z kamínků. Pak jsme si všimli, že na severním břehu je lákavá pláž.
Naskákali jsme do auta, projeli osady Ballyhillin a Ballyhillion (to jsou jména, co?), minuli šedého osla a bílého osla a jsme tu. Musíme přelézt ostnaté dráty a opatrně se spustit po zarostlé stráni. Pláž se táhne od Banba´s Crown ke skále podivných barev a není písčitá. Je plná oblázků všech velikostí, neuvěřitelně pestrých, flekatých i šekatých. Jsme tu skoro sami. Věra vyndává ručník z tašky a počíná sbírat. Ondra a Tom se přidávají, Tom se posléze vrhá do vln. Podvečerní romantická idyla, asi takhle. Všemu krásném však jest jednou konec. Tom prchá z vody, Věra s Ondrou kompletují kořist. Máme zásobu oblázků na dlouhá léta.
Vracíme se okolo bílého kostelíka, podél zálivu napříč poloostrovem Inishowen. Ještě kratičká zastávka v Quigley´s Point s vyhlídkou na Lough Foyle. Pak kráký průjezd Severním Irskem okolo Derry a už jsme skoro doma. Hezký den to byl!
16. srpna


COUNTY DONEGAL

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: