IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
NAVAN FORT
Je sobota, den přesunu do nového bydliště. Opouštíme Donegal, opouštíme republiku a jedeme přes hrabství Tyrone do Armaghu. Asi pět kilometrů před městem odbočujeme branou na příjezdovou cestu a kolem přívětivého stádečka ovcí dojíždíme na dvorek před kamennou chalupu, ve které strávíme další týden. Interiéry vcelku odpovídají tomu, co majitelé inzerují na webu, pouze pračka a sušička jsou umístěny v prťavé prádelničce (ten přílepek vlevo), která vykazuje známky farmářského nepořádku stejně jako okolí. Ano, nacházíme se na farmě. Uprostřed farmy. Dá se tu nakrmit beránek nebo kachna, pohladit kočička. Tato slípka uměla přeletět plot. Velmi se spřátelila s Ondrou, až tak, že ji zval na návštěvy. Slunečné podvečery jsme často využívali ke koncertům pro hovězí publikum. Ondra s těmi dobytky dokázal navázat úžasný kontakt. Věra svými výkony zcela uchvátila tuto fanynku; jak zazpívala, kráva přiběhla, soustředěně naslouchala a pak bučela druhý hlas. Ostatně, posuďte sami na tomto videu!

Odpoledne jsme se vydali pěšky po asfaltové cestě obhlédnout okolí. Vzbudili jsme zájem místních psíků a vyplašili hejna ptáků, prošli okolo romantické chýše na prodej a dorazili zadem (vyhnuvše se návštěvnickému centru) na Navan Fort, starobylé keltské sídlo s obřadním kopečkem. Podrobnosti (anglicky) najdete zde. Podle archeologů je to staré přes tisíc let. Zachovaly se i zbytky valů. Z vrcholu kruhového kopce je vidět daleko do kraje jak na neirsky zalesněné okolí, tak i na samotné město Armagh. Místo je plné magické energie, takže jsme neodolali a během pobytu v Armaghu jsme tam zašli ještě jednou. Fotogalerie je z obou návštěv ZDE.
Po obvodu středního návrší rostou nádherné stromy, pod kterými Věra radostně meditovala. A taky fotila: korunu stromu, kůru, všelijaké listy a větvičku a a Ondru a mě... Tak jdeme domů, nebo tu zůstanete? Měli tendenci tam zůstat.

Leč ukecal jsem je. Cesta do naší ubikace totiž vedla kolem mnoha pastvin s přítulnými zvířátky a zajímavými objekty. Věra pořád fotila a podařilo se jí vytvořit řadu zajímavých portrétů; ten bejček napravo měl kupříkladu stejnou barvu srsti jako Ondra. Týž též nakrmil koně jablkem aniž byl - kupodivu - kousnut. Matka se synem pak šli družně domů. Mají na co vzpomínat.
17. a 23. srpna


COUNTY ARMAGH

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: