IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
IRSKÉ ROZPORY
V neděli odpoledne jsme se jeli podívat k Lough Neagh, největšímu jezeru na britských ostrovech. Při cestě máme hrad Mountjoy. Trefili jsme na Mountjoy Road, jedeme po ní, nikde nic. I vrátili jsme se kousek zpět k pumpě a Ondra s Tomem se šli zeptat. Každý se ovšem ptal jiné tety, takže nás jedna poslala vlevo a druhá vpravo. Přesto jsme ruinu po zralé úvaze našli. Za hrdým nápisem jsme prošli brankou do zřícenin velice nevelikých. Zbytky opršelého zdiva z kamene i cihel jsou náhle vystřídány novostavbou věže z roku 2002! Zdá se, že se tu také chystá typická irská pastička na turisty. Velice nás to pobavilo. Tak jsme se ještě pokochali pohledem na kombinaci starých ruin a televizních antén a v duchu popřáli hodně úspěchů majiteli toho objektu. Patrně bydlí v přilehlé chalupě.
Další zastávka byla mnohem zajímavější. Zdejší kříž je nejvyšší (5,6 metru) a nejstarší v Severním Irsku. Je bohužel trochu poškozen, ale jinak je to veliká krása! Z kláštera, který prý založil svatý Colman v roce 590, toho moc nezbylo. Ard Boe znamená irsky kopec kráva. Dočetl jsem se: 1. klášter postavila kouzelná kráva z jezera, 2. magická kráva dala dělníkům mléčné výrobky, aby netrpěli hlady při stavbě kláštera. No, nevím. Hřbitov leží přímo na břehu, hned za plotem je lavička vhodná k meditacím. Jako na všech námi navštívených irských hřbitovech jsou tu krásně upravené hroby s pietně zachovanými starými náhrobky, někdy i hodně starými. Povrch hrobu je často vysypán barevnou skleněnou drtí a vyzdoben plastikami od jednotlivých pozůstalých. Copak se asi přihodilo třináctiletému fotbalistovi? A povšimněte si jeho příjmení: Devlin. Klan O´Dobhailein totiž pochází právě odtud, z hrabství Tyrone, takže toto jméno se tu hojně vyskytuje. Tady leží jakýsi malý Patrick a na Quinnovi už vyloženě šetřili. Okolo zbytků kostela jsou opřeny letité náhrobní kameny. Mezi jeho zdmi jsme nalezli krásný kříž na hrobu dalšího z mnoha Devlinů. Soudruh Matt Devlin, rodák z Ardboe, byl jedním z předáků Prozatímní irské republikánské armády, která stále usiluje o násilné osvobození Severního Irska a jeho připojení k republice. Odseděl si několik let za pokus o vraždu policistů, zúčastnil se protestní hladovky vězňů, zemřel v republice, pohřben zde v království. A na hrobě má republikánské symboly. Zvláštní.
Hned vedle je Battery Harbour, přístav a rekreační areál s veškerým vybavením. Jezero je obrovské. Využili jsme ještě piknikový areál k oddechu a pak se dali na cestu zpět. Pár kruhových objezdů, pár stromových tunelů, spousta britských vlajek a slavobrán. Zvláštní den, zvláštní dojmy...
18. srpna

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: