IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
NA TRAJEKT A DO LUCEMBURSKA!
Po pátečním odpočinku jedeme domů, okolo Newry s vlasteneckým viaduktem, pak po britské silnici A1, která se záhy mění na irskou N1 a posléze na dálnici M1. Kousek před Droghedou odbočujeme; chceme Ondrovi a Tomovi ukázat Monasterboice, který jsme s Věrou navšívili loni. Oba pánové šli obdivovat zdejší kříže, my jsme hlídali auto a varovali ostatní turisty před týpkem, jenž asi dával tipy zlodějům. Ten tam úřadoval i před rokem, kdy nám na další zastávce vykradli vůz z půjčovny. Dospěli jsme k názoru, že ta parta zlodějská asi spolupracuje s policií; chlapík se stále ometal po parkovišti a opakovaně telefonoval, jako loni. Chm. A pak jsme jeli kolem Dublinu a dál po silnici okolo Sugar Loaf pořád na Jih. Chvíli jsme pronásledovali nádherné historické vozidlo. A tady už čekáme ve frontě na trajekt.
Nalodili jsme se. Na hlavním schodišti nás vítala ryčná hudba. Jen co jsem si odložil v kajutě, šel jsem na palubu sledovat startovní manévry. Čas odplutí se velmi přiblížil. Vtom opozdilec. Příjezdová komunikace je prázdná. Tu další opozdilec. Na závěr vycpali zbylé místo přepravníkem na kontejnery. Dva chlápci odjeli traktorem k přídi trajektu. A pak nastal smutný okamžik, odplouváme z Irska. Vrátím se sem ještě někdy? Provedl jsem namátkovou kontrolu záchranných člunů. V pořádku, zásoby vody byly doplněny. Na zadní palubě začala zuřit zábava pro děti.


V neděli dopoledne bylo krásně. Kolem majáku jsme se přiblížili k francouzským břehům. Začalo vztyčování vlajek. Napřed šla z levého truhlíku firemní, pak z pravého následovala francouzská. Už vesele vlaje. Panuje azurové počasí, pouze čoud z motorů idylu trochu kazí. Pluli jsme kolem tankeru a malé plachetnice, když se náhle k lodi přiřítil člun. Na něm lodivod. Ten dobrý muž se nalodil na náš trajekt a člun se odřítil směrem k tankeru. Asi jim tam veze dalšího lodivoda. Už je tam. Mezi námi a břehem křižuje krásná plachetnice, přístav v Cherbourgu nám otevírá svou opevněnou náruč a lodivodský člun se vrací. Pomalu doplouváme kolem pevnosti do přístavu.
Projeli jsme Francií, dokonce se nám podařilo nezabloudit v Paříži. V Château-Thierry, rodišti La Fontainově, jsme si chtěli nakoupit víno. Jak bláhové! Je neděle, všecko je zavřené! V obchodě u pumpy mají pouze šampus, ale zavřený ve vitríně, která se odemyká mezi 22. a 6. hodinou!!! Tak jsme obkroužili postavičky z rodákových bajek a vzali to fofrem přes Belgii do Lucemburska. Tam bude lépe.
24. - 25. srpna

CHERBOURG-OCTEVILLE


CHÂTEAU-THIERRY

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: