IRSKO 2013
Věra Klásková
Karel Tampier
Tomáš Bakal
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Amiens
Rouen
Normandie
Na trajekt!
Do Letterkenny
Fanad
Whiskey!!!
Obrův chodník
Nejmenší kostelík
Derry / Londonderry
K Yeatsovu hrobu
Sligo a kytarista
Pevnost Dunree
Nejsevernější bod
Navan Fort
Irské rozpory
Dva arcibiskupové
Belfast
Venkovské objevy
Antrimská silnice
Zpět na trajekt!
Lucembursko znovu
Víno - a domů!
MAPA >>>>>
VÍNO - A DOMŮ!
Jedeme k Mosele pro víno, tentokrát rovnou do Wormeldange. Stejně jako loni jsme vytouženou vinici minuli a ocitli se zase na sousedním kopci. Aspoň že se Koepchen odtud dobře fotí! Záhy jsme na správném místě. Oproti loňské návštěvě je krásně, dá se sedět na lavičce, zírat na Moselu, na ozdobné zábradlí, či na vinné sklepy ve Wormeldange. Sjeli jsme s vršku a vlezli do nich. Usměvavý prodavač, kterého známe od minule, nás obsloužil promptně. Pak jsme na nejbližším mostě přejeli do Německa; odtud jsou krásně vidět vinice na lucemburském břehu. Zastavili jsme v obci Palzem a na návsi se poptali po nějaké hospodě. Dobří domorodci nám doporučili Zur Moselterrasse. Dobře doporučili, byla tam Terrasse, na které rostlo víno a krásné květinky, byl tam čistý lokál s vinotékou a starými železnými kamny. Pojedli jsme lahodné řízky a poměrně levně nakoupili pár lahví německého moselského. Na mostě u Remichu jsme se vrátili do Lucemburska a popojeli k dalším sklepům ve Wellensteinu. Hned proti obrovským vratům jsou krásné vinice a někde poblíž fotovoltaická elektrárna, jejímiž výsledky se hned u vchodu vytahují. Výběr vín je téměř stejný jako ve Wormeldange. Všude také mají šampáňa všech velikostí. Vypadají jako ruské matrjošky, jenom se nedají zastrkovat do sebe. Další pouť nás zavedla do sklepů v Remerschen. Ve zdejší prodejně jsme to už nebrali po kartónech, stačilo nám už jenom několik zajímavých lahví. A pak jsme to vzali přes Schengen zpátky do Direndallu.

Na silnici za Kopstalem se pracovalo tak pilně, že se dalo projet jen stěží. Pak jsme museli minout první a druhý zákaz vjezdu, ten třetí, definitivní, byl naštěstí až za odbočkou k hotelu. Zaparkovali jsme auto plné flašek a šli na procházku. I za definitivním zákazem vjezdu byly další, ještě definitivnější. Jsou tam asi z alibismu pro případ, že tam někdo nabourá. Ostatně, podívejte se, co lucemburské auto dokáže ve smyku! Na pastvinách vůkol se pásl skot v zajímavých dresech, pruhovaných příčně i podélně. Kolem kravína s opuštěným telátkem a kolem zvláštně zabarvené kočky jsme došli až k hradu Schoenfels. Pak zpět ke kravičkám a po zcela prázdné silnici do hotelu.


Středa, balíme. Zpočátku beznadějný boj s hromadou zavazadel byl vítězný! Majitelka hotelu, paní Beidler, nás odměnila potleskem z okna v prvním patře. A k večeru jsme byli skoro doma.
27. a 28. srpna

WORMELDANGE


SCHENGEN

Text: Karel Tampier
Foto: K. Tampier, O. Pour
      V. Klásková, T. Bakal
Zpět na stránky: