SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
SKOK DO NĚMEC
Dostatečně nabaženi Irskem z minulých výletů rozhodli jsme se tentokrát pro Skotsko. Použili jsme osvědčený způsob dopravy, tedy vlastní auto. První etapa měla jenom dvě zastávky: Raststätte 1 und Raststätte 2 pánbůvíkde na dálnici v Německu. V podvečer jsme dorazili do cíle.


Hotel XtraGleis, tedy Zvláštní kolej, je opravdu zvláštní. Když jsem jej našel na internetu, myslel jsem, že je to přestavěné staré nádraží na zrušené trati. Ve skutečnosti ta budova obsahuje funkční železniční zastávku i hotel; těsně kolem sviští vlaky po dvou kolejích! Naštěstí jsou pohodlné pokoje umístěny na odvrácené straně s výhledem do krásného parku. V přízemí je restaurace, v níž nám bylo povečeřeti. Kolej v podlaze směle zatáčí do recepce a na chodbu. Proboha, vlak! Naštěstí jenom namalovanej. Všechno v ajznpoňáckém stylu, dokonce i držák na účtenky.


Šli jsme na procházku. Němečtí fotbalisté právě vyhráli skupinu G na mistrovství světa porazivše USA, takže fangliček bylo všude plno. Hörstel je velmi hezké městečko s architekturou ovlivněnou blízkým Holandskem. Všude upravené rostlinstvo, někdy i podivné. Tohle je araucaria araucana, čili blahočet chilský. Tento pravěký strom uvidíme během naší cesta ještě několikrát. Nakoupili jsme levné, leč dobré víno a uskladnili je.


Procházka pak pokračovala kolem dětského hřiště do centra. Krásná kaple, krásný kostel a domov seniorů v Česku nevídaný.

Fotky z Hörstelu ve větším rozlišení najdete ZDE
26. června


HÖRSTEL


Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: