SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
SE SÝRY PŘES MOŘE
Svištíme skrze Holandsko. Jízda probíhá bez problémů; hlavně proto, že nenaviguji já, ale Míla (to je ten GPS přístroj vpravo nahoře). Míla se jmenuje proto, že se nám tak při uvedení do chodu představil :o) Já ho jenom kontroluju, Věra nenadává mně, ale jemu. Ta cedulka JEDU VPRAVO → má na druhé straně napsáno ← JEDU VLEVO. Důvtipný čtenář jistě chápe účel této pomůcky. Zítra ráno Věra cedulku obrátí.


Času jsme měli dost, Holandsko není moc veliké. Zajeli jsme si do městečka Alkmaar, kde se každý pátek konají sýrové trhy. Vjeli jsme, vedeni Mílou, do centra a auto odložili do parkovacího domu. Hned za rohem probíhala úžasná akce. Náměstí plné zevlounů, chlapíci, kteří z radničních sklepů vyndávají sýry a další je pak dopravují efektním způsobem přes náměstí do kamionu, který je schován za rohem. Celý postup můžete vidět ZDE. Kolem diváků chodí prodavači a nabízejí. Věra neodolala. Okolo náměstí jsou stánky a obchody se vším možným i nemožným. V jednom z nich dělali i proslulé hranolky na belgický způsob. Vyráběli jich neuvěřitelná množství. Tady neodolal Ondra. Pak jsme si ještě prohlédli staré město s kanály, sklápěcími mosty a úzkými uličkami. V jedné z nich se procházeli a postávali jenom samí muži. Podivil jsem se. Po nahlédnutí do jedné z výloh jsem rychle schoval foťák. Nabízené živé maso bylo krásné, skoro nahé, pasák velký, silný, surový.
Fotky z Alkmaaru ve větším rozlišení najdete ZDE

Cestu k přístavu občas přerušovala křižující lodní doprava. A je tu IJmuiden: Ostrava, Havířov a Třinec pohromadě, to vše na břehu mořském. Hledáme tuto kocábku. Míla ji našel a šel spát. Za neustálé pozornosti racků chechtavých čekáme ve frontě. S potěšením konstatujeme, že do lodě strkají jídlo a prádlo otvorem na boku, takže budeme mít veškerý komfort. Do Británie se chystá spousta motorkářů. Někteří nevypadají příliš sportovně, tenhle se ani nemohl vyšvihnout do sedla... No, už je tam! Ještě dosáhnout na helmu... Jo, dobrý! A vpřed! Konečně nás loď pohltila. Uložili jsme si věci v kajutě a hurá na palubu! Výhled na ocelárny, na maják a na moře. Vlajka dánské trajektové společnosti se nám vesele třepotá nad hlavami. Zpátky do kajuty, řidička touží po panáku. Přivoní, šup tam s ním, ááách! Je to dobrý, záchranný člun máme přímo pod oknem. Vypluli jsme. Na palubě jsem potkal nejen lodního důstojníka, ale i prvního skutečného Skota s nádhernými licousy. Následovaly úžasné scenérie: moře v zapadajícím slunci poprvé, podruhé, potřetí, za námi brázda. Co je asi před námi?
27. června


ALKMAARText: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: