SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
HURÁ DO SKOTSKA!
Sobota dopoledne, podpalubí, Newcastle upon Tyne. Za námi krásný sporťák, před námi se ruské dámy snaží procpat s psíkem do svého auta. Klaustrofobie. Nakonec jsme se vyprostili, vylodili, odbavili a hbitě vyjeli (vlevo!) na sever.


Na hranici Skotska je to jenom čtyřicet šest mil, takže zanedlouho jsme u silnice spatřili poslední anglickou hospodu a vjeli do Northumberlandského národního parku. V červnu a v červenci tu prý pořád prší. Bylo krásně. I na opravovaném úseku vozovky jsme měli zelenou. Pánové tam jenom cosi drobného kutili. Jeden dělal, druhý koukal a dva řídili dopravu. :o)


Po loňských zkušenostech ze Severního Irska jsme byli zvědavi, zda je skotská hranice nějak vyznačena. Takže ještě poslední zatáčka - a hle! Stánek s občerstvením pod skotskou vlajkou, parkoviště s dalekým rozhledem, obrovitý hraniční šutr. Když pak přijel autobus s turisty, vylíhl se i dudák v kiltu. Dudal vehementně, turisté fotili. Kamion glasgowské firmy Tunnock´s, patrně plný proslulých karamelových pišingrů stál opodál a řidiči se občerstvovali. A za kamennou zídkou se ve skotském větru plandal originál skotský bodlák. Stal se symbolem prý poté, co nějací vikingové chtěli přepadnout skotský hrad. Bosi se plížili v noci přes hradní příkop. Netušili, že místo vody v něm mají proradní Skotové hustý porost bodláků. Útočníci zvolali „AU!“ a prohráli bitvu.

Jedeme dále na sever, míjíme zříceniny kláštera Jedburgh a záhy již nám kynou v ústrety vrchy kolem Edinburghu. Už se blíží Arthur´s Seat (Artušovo křeslo) v Holyrood Parku. Dojíždíme k chaloupce, ve které budeme týden bydlet a paní bytná nás seznamuje se sítí místních autobusů. Chechtají se nám racci chechtaví. Tento exemplář nám i nadával a podnikal na mne nálety. Později jsme zjistili, že to je paní racková, která má za komínem miminko.
28. června

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: