SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
EDINBURSKÉ OBRÁZKY
Kousek od našeho bydliště zastavuje autobus číslo pět. Nasedli jsme do něj, vylezli na horní palubu a nějakou dobu zápasili s mořskou nemocí. Vystoupili jsme u Theatre Royal Baru, jehož fasádu zdobí parta trubačů. O kus dále jsme potkali dvě žirafy. Jsou plechové. Jejich autorka se nechala inspirovat básní Roye Campbella, kterou si Věra opsala a posléze přeložila takto. Pod žirafami seděl na schodech stařeček v kiltu. Pokračujeme kolem další zvláštní skulptury k prvnímu cíli, pomníku Sherlocka Holmese. Ten tu postavili na památku A. C. Doyla, který se narodil někde poblíž. Věra přeložila řadu jeho neholmesovských povídek, ale přesto si ráda před sochou proslulého detektiva zapózovala. Na protilehlém rohu je hospoda, pojmenovaná po Doylovi. Zda do ní chodil jako student na pivo se nepodařilo zjistit.


Další velesocha stojí proti hotelu Balmoral: Wellington. Kráčíme po Princess Street kolem Livingstona, dudajícího dudáka a Waltera Scotta do parku s nádherným zeleným pažitem. Přímo nad zhlavím Edinburského nádraží stojí Národní galerie. Vstup volný, přímo z parku lze vstoupit do suterénu, dát si kafe a vejít mezi obrazy. Teprve uvniř jsme si plně uvědomili, že chodíme po jedné z nejznámějších světových galerií. Jen tak namátkou: tu Van Dyck, tam Gauguin, onde Cézanne a mnoho, mnoho dalších. Ufff!


Zcela obluzeni jsme se dali na další cestu kolem jezdecké sochy na památku Královských skotských dragounů. Rackové na ní kakají, jak vidno. Podívali jsme se na letní scénu, kde se nic nekonalo a dorazili na památné místo. Na některé z těcho laviček Věra totiž seděla v roce 1996 poté, co zjistila, že bude mít Ondru. Teď ho má a zírají spolu na hrad. Když se pokochali, vylezli jsme na Princess Street a spatřili tramvaj. V Edinburghu zrušili tramvaje v roce 1956 a od roku 2008 je zavádějí znovu; jde to pomalu a prodražuje se to skandálně. Nejen v Česku jsou takové problémy. Stojíme na zastávce, čekáme na autobus. Hup do něj, zase oblíbené druhé patro. Jedeme kolem Sherlocka a pak bočními ulicemi, někdy docela úzkými do přístavu.

Fotky z Edinburghu ve větším rozlišení najdete ZDE
29. června


EDINBURGH

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: