SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
KÁMEN, LOĎ A TRADICE
Cestou na sever jsme zastavili na břehu ústí řeky Forth. Stojí tu dva úžasné mosty: železniční a silniční. Vlastníce auto použijeme ten silniční. Jeho konstrukce vypadá dost subtilně, ale unese čtyři proudy aut. Předjeli jsme historický autobus a blížíme se k Perthu, za nímž je náš cíl: palác Scone. Dá se dojet parkem kolem dobytka až k němu. Parkování zdarma pod stromy, pár kroků pěšky. V suterénu je obchod se suvenýry a bufet s vlastním pivem. V paláci se fotografovat nesmí, jen v poslední místnosti lze vyfotit zajímavé kopie královské koruny a korunovačního křesla. Pdrobnosti si můžete přečíst na wikipedii. Další kopie korunovačního kamene je před kaplí, u níž stojí podivní jeleni. Dále v parku projdete branou s královským znakem na místa, kde ve středověku stávala původní osada. Dnes je tam jenom zvláštní kříž a zbytky hřbitova. Vlastenečtí Skoti si k hrobům vysazují bodlák. Cestou zpět si Ondra vzpomněl, že palác účinkoval v klipu jakési rockové kapely a chtěl mít památku (po návratu zjistil, že se mýlil). Matka fotila, on pózoval vleže, vsedě i vestoje. Věra poté klesla na lavičku vedle odpočívajícího páva. Fotil jsem , pózovala manželka. Ještě prozkoumat podivný strom a jedeme dál.
Fotky ve větším rozlišení najdete ZDE

Dundee, ústí řeky Tay. Zase dva mosty, silniční a želeniční. Ten druhý je proslulý, ovšem smutně. Postavili ho v roce 1877, 28. prosince 1879 ho smetl vítr i s vlakem, 59 mrtvých. Duch bouře zvítězil. Ve městě jsme objevili centrum péče o manžely, kam se dají odložit, když jde dáma nakupovat. Také jsme narazili na sousoší: desperát Dan s doprovodem. A proč mají tučňáky tu i onde? Kotví tu totiž loď Discovery, na které se plavil světoznámý polárník Scott, ten, co zahynul při návratu od jižního pólu v roce 1912 (viz wikipedie). Přejeli jsme most; je to nádherná stavba! Fotky ZDE

Poslední zastávku jsme učinili v St Andrews. Silnice vede přímo do středu města. Schylovalo se k večeru, takže hrad jsme mohli obhlížet jen zvenčí. Po schodech se dá sejít na romantickou pláž. Věra byla zase ve svém živlu. Byl příliv, na pláž se valily hezké vlny. K autu jsme se vrátili okolo kláštera. Jsou to sice jenom ruiny, ale krásné. Na přilehlém hřbitově jsme objevili prťavý křížek, cestou dále pak starobylou chaloupku. Hezký výlet, hurá zpátky do Edinburghu!
Fotky ZDE
30. června

DUNDEE


ST ANDREWS

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: