SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
NA VYSOČINU!
Měníme působiště. Vedle výpadovky M9 se vzpíná obrovitá Kelpie, jedna z mnoha, které vytvořil Andy Scott jako turistické atrakce. Kelpie je mýtická vodní potvora, která škodí lidem (viz wikipedie). Občas prý leze na břeh, promění se v krásku (obraz Herberta Jamese Drapera) a svádí mladíky, které pak topí a žere. Náš GPS navigátor Míla nás dohnal až na konec M9 a pak po úzké zkratce B824 směrem na Doune. Díky tomu jsme si mohli prohlédnout u této silničky stojící památník Davida Stirlinga, zakladatele jednotek SAS za druhé světové války. Bronzová socha se dívá na vzdálené hory, obklopena tabulkami se jmény příslušníků bojových jednotek. Podobu zachytil sochař věrně, boty jsou jako živé. Záhy vidíme první jezero: Loch Lubnaig. Osamělý muž kráčí do vody a záhy plave; patrně hledá místní Kelpie. Blížíme se k horám. Občas zastavíme a žasneme nad krásnými výhledy. Pak most přes Loch Leven a kolem jezera Linnhe do Fort Williamu.
Více fotek z hor ZDE

Jsme v cíli. Pronajatá chaloupka se jmenuje Hlodášový vrch. Útulný obývák s kuchyňským koutem, ložnice s nepohodlnou postelí. Kuriózní artefakty, perfektní výhled z okna, koncový drink. Do města se jde s kopce a pořád s kopce, kolem motýlkového záhonu. Jdeme hlavní třídou a chvílemi žasneme: čínská restaurace Hvězda Vysočiny nabízí pestrý a snadný výběr jídel, i vpodvečer jsou otevřené obchody s whiskou. V zapadajícím slunci vypadá dobře kostel, nádraží i Loch Linnhe. U téhle cedule začíná cesta nahoru. S nákupem v batohu jsem tam málem nevylezl...
Více fotek z Fort Williamu ZDE

Ve Skotsku prý v červenci stále prší. Je neděle, pořád krásně. Prohlížíme si město. Tenhle pán v kiltu je DOMHNALL CAMSHRON LOCH-IAL MAC DHOMHNAILL DUIBH, 24. náčelník klanu Cameron, zemřel roku 1905. A toto je smutný skotský voják na památníku padlým ve druhé světové. Chceme najít palírnu whisky Ben Nevis, jdeme dál po silnici ven z města. Á, tady to bude! Ale ne, všude pusto, klid. Až kousek dál při silnici je veleobchod se suvenýry všeho druhu včetně kýženého moku v různém provedení a balení. Později zjistíme, že fungující destilérka je ještě dále od města. Vracíme se přes hřbitov, z jehož brány lze seznat, že různí Cameronové tu úřadují po staletí. Zmáhá nás únava, odpočíváme.
5. a 6. července

SAS

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: