SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
PODÉL JEZERA PRO FLAŠKU
Náš skotský pobyt se chýlí ke konci, tak uděláme ještě jeden delší autovýlet. Jedeme kolem Loch Linnhe na jih. Před námi se tyčí Beinn a´Bheithir, blížíme se k Ballachulishskému mostu. Za ním pokračujeme podél jezera něco přes dvacet kilometrů na parkoviště a z něj kousek pěšky na vyhlídku. Romantický hrádek Stalker je přístupný jenom po předchozím objednání. Jedeme dál. Most přes Loch Etive je mohutný, ale úzký. Náš GPS Míla nás pak zavedl do soukromé zahrady. Zadal jsem do přístroje adresu hradu, leč byla to asi adresa jeho majitele. Malá oprava a už parkujeme u zálivu Ardmucknish. Hrad Dunstaffnage stojí nad ním. Opatrně se vyhýbáme německým turistkám a vstupujeme na nádvoří. V opravené části jsou nové stropy, některé kamenné prvky jsou z minulého století, některé se zachovaly. Z hradeb se dá koukat na jezero i do dvora. Nahoře kynul holub i Ondra. Ještě jeden pohled na zátoku a pokračujeme.  Více fotek ZDE.
Hlavním cílem dnešní cesty je Oban. Krásné kamenné domy s nehezkými vnějšími odpady, perfektní možnosti ubytování s milým přijetím, z jednoho kostela je IT servis, z druhého kavárna. Nad tím vším se tyčí kolosální Koloseum, které tu nechal postavit koncem 19. století bankéř John Stuart McCaig, aby měli turistickou atrakci. Z nábřeží je krásný výhled na ostrov Kerrera a vzdálené hory na ostrově Mull. Na vodě panuje čilý provoz. Za druhé světové války tu byla základna hydroplánů, za studené války odtud táhli telefonní kabel přes Atlantik, kterým vedla horká linka Bílý dům - Kreml. Teď je tu klidněji, jenom se jim tu mezi chaluhami válí mrtvola. Dali jsme si lunch ve sportovním bistru. Ondra snědl haggis. Bez následků, chutnal mu. V samém středu města stojí palírna. Známá značka, plné regály, uspokojivý nákup. A tady mají chytrý stolek s prstýnky. Nepokradeš! Dále u břehu kotví briga TS Royalist, na které připluli kadeti a kadetky. Ve městě jsou občas vidět nápisy YES; cestou zpět na parkoviště jsme objevili stejně označený krám. Vstoupili jsme. Bylo to agitační středisko! Dostali jsme odznaky, nabídli nám letáky. Tady se pracovalo na odtržení Skotska! Intenzivně. Ptali se nás na rozchod česko - slovenský. Hm. Jedeme dál. Více fotek ZDE.
Vyjeli jsme z Obanu na třetí pokus správným směrem, hledáme Oban rare breeds farm park, tedy farmu s vzácnými plemeny, kterou jsem našel v automapě z roku 2012. Krásný venkov, tu tele, tam tele. Na příslušné adrese je sice farma, leč zcela uzavřená. Dodatečně zjišťuji, že tam nic není od roku 2007. Vracíme se. Za mostem přes jezero Etive odbočujeme k zahradám převorství Ardchattan. Malé parkoviště, výhled na jezero, nikde nikdo, jen ovce. A co je tohle? Samoobslužná kasa. Prostě nádhera. Zpátky k horám! Pod most, pohled na Beinn a´Bheithir, vytočit oblouk a přes most. Ještě krátká zastávka na hřbitově při silnici. Velký kříž je na památku reverenda Stewarta, jak praví nápis. Poležení na takovém místě je jistě příjemné. I když tenhle to vzal trochu zkrátka a tomuto se věkem velmi blížím...
10. července

OBAN


Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: