SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
ZPĚT DO NĚMEC
Sobota. Opouštíme Vysočinu, Ondra pózuje před skotskou scenérií; to bude plakát! Nejkratší cesta do Newcastlu vede kolem Loch Lomond, známého ze stejnojmenné písně. Vypadalo to tam romanticky. A pak už svištíme po dálnici okolo Glasgow, kolem šílených větrníků a zanedlouho opouštíme Skotsko.

Na kontinent nás poveze zase loď King Seaways, kterou ovšem tentokrát naplňují zezadu. Kajutu máme těsně vedle té minulé, záchranný člun za oknem. V přístavu kotví veliká nákladní loď, vojenská kocábka a šíf na přepravu automobilů. Zvědavé publikum zírá na závěrečné fáze před odplutím. Tito pánové jsou připraveni přitáhnout na břeh vázací lano, tenhle člověk uklízí dánskou vlajku do truhlíku (státní vlajka se podle předpisů vyvěšuje na zádi během vyvázání lodi; naše loď je dánská), kolem se motá lodivod. Zásobovací tunel je odpojen. Ještě uvolnit poslední lano a odplouváme. Vzdalujeme se zvláštním domům na břehu, necháváme za sebou ústí řeky Tyne. Vidíme stavby pro suchozemce neobvyklé: velké skladiště, suchý dok, majáček, který vypadá jako měsíční modul, okolo kterého intenzivně krouží chlápek na vodním skútru. Končí vlnolamy, Newcastle je za námi  Fotky z přístavu ZDE.

Je neděle, přestavujeme si hodinky na středoevropský čas. A už je tu vlnolam u IJmuidenu. A ocelárny - nádhera! Majáky a naváděcí věže, kotvící velelodě. Naše plavidlo učinilo složitý manévr a začíná couvat ke svému stání kolem výběžku, na kterém jsou shromážděni vítači. Nechybí samozřejmě racek chechtavý, ten se táhne, jak jste jistě vypozorovali, jako červená nit touto reportáží. Lana jsou připravena, přistáváme, vyjíždíme. Trajekt čeká na další náplň.  Fotky z přístavu ZDE.
Jedeme Holandskem kolem zajímavých staveb po pětiproudé dálnici. Jde to, všichni jedou stejně rychle (většinou 110), nikdo moc nevychyluje. V Německu je to divočejší, rychlost většinou neomezená, blbost některých řidičů také. Snad jenom harlejáci jsou v úplné pohodě. Blížíme se k městu Koblenz, přejíždíme Moselu po vysokém mostě. Za ním stáčíme obloukem k pravému břehu a už vidíme vinice. Tak, tady odbočit, ano, správně, a jsme v cíli. Příjemný hotýlek. Pak procházka k řece, po níž pluje cosi strašně dlouhého. Krajina plná vinic, to je už tradiční zakončení našich spanilých cest. Vedle hotelu je zahrada s klecí plnou králíčků. Moji kolegové se nad nimi spontánně rozněžnili. Oni (králíčci) mají tak něžné čumáčky! No papej!
12. a 13. července

ANGLIE


NIZOZEMSKO


NĚMECKO

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: