SKOTSKO
2014
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Skok do Němec
Se sýry přes moře
Hurá do Skotska!
Edinburské obrázky
Královská jachta
Kámen, loď a tradice
Nadzvuková whisky
Kanály, monument a hry
Hazard, pes a královna
Hrady, ptáci a vítr
Na Vysočinu!
Lokomotivy, udírna a ruiny
Po stopách H. Pottera 1
Po stopách H. Pottera 2
Podél jezera pro flašku
Co nosí Skot pod kiltem?
Zpět do Němec
Hezký Koblenz
Ve Skotsku bylo dobře...
MAPA >>>>>
VE SKOTSKU BYLO DOBŘE
Ano, ve Skotsku bylo moc dobře. Nepříjemně pršelo pouze jednou za celých čtrnáct dní a kromě toho, že jsme viděli spoustu uměleckých, historických a přírodních pamětihodností, získali jsme i značnou kořist. Nejlepší poměr ceny a výkonu je v obchodu na trajektu. Kromě whisky můžeme vřele každému příštímu návštěvníkovi Skotska doporučit i koření, najmě Květy Skotska, které mají velmi zajímavé složení. Nákupy v místním Tescu nebo v Morrisons byly příjemné, zelenina vždy čerstvá. Ledacos se dá pořídit ve slevě.


Problém jsme měli s penězi. Ano, samozřejmě je jich málo, ale to nemám na mysli. Jde o bankovky; ty jsou stejně rozmanité jako v Severním Irsku. Malá ukázka: 5£ z Clydesdale Bank líc a rub, 10£ z téže banky líc a rub, 10£ z Bank of Scotland líc a rub, totéž z The Royal Bank of Scotland líc a rub, z téže banky 20£ líc a rub. Nejhorší je, že bankovky stejné hodnoty mají naprosto různé barvy. Při pohledu do otevřené pokladny v obchodě jsme měli dojem, že zíráme na numismatickou sbírku. Jak se v tom pokladní vyzná? Navíc se naskýtá otázka, zda tyto bankovky přijme nějaký obchodník mimo Skotsko. Platili jsme jimi a pečlivě dávali stranou britské libry s Alžbětou. Sichr je sichr.


Na odlišnosti od Anglie narazíte ve Skotsku každkou chvíli. I takový skaut má šátek s tartanovým vzorem. Také nás překvapilo, že všechny dopravní ukazatele jsou důsledně dvojjazyčné. O tendenci přejmenovávat ulice jsme se už zmínili. Tento text píšu 7. září 2014, za deset dnů se má konat referendum o odtržení Skotska. Právě před chvílí jsem se dočetl, že 51% obyvatelstva by řeklo YES. Propagační kampaň je poměrně tvrdá. Kdopak všechno asi o rozbití Británie usiluje? Navštívili jsme agitační středisko v Obanu, slyšeli jsme slova uznání k rozdělení ČSR. Také jsme ale viděli, jak nadšené davy v Edinburghu vítají královnu, viděli jsme typické anglické taxíky a autobusy, viděli jsme vítězný skotský záchod, na kterém bylo umyvadlo se dvěma kohoutky, tak nepraktické, tak britské! Viděli jsme roztomilé kýčovité sošky, ba i trpaslíčky, také britské. Seděli jsme poblíž nejvyšší hory Spojeného království. Je ve Skotsku. Jaká bude v budoucnu britská vlajka? Nynější, Union Jack, vznikl postupně takto, teď to vypadá, že se kříže svatých Jiřího, Ondřeje a Patrika zase rozpojují. A bude Skotsko republikou, nebo zůstane královstvím? A budeme tam smět bez víza po březnu 2016?
potom


ČESKÁ LÍPA

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: