ŠVÉDSKO
2005
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Cesta tam
Värnamo / Gränna
Ostrov Öland
Växjö
Alvesta
Muzea
Westernové město
Losí farma
Stockholm
Vyhlídková plavba
Loď Vasa
Kanál a klášter
Cesta domů
>>> MAPA >>>

¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
JÖNKÖPING - GRÄNNA - JEZERO VÄTTERN
15. května
Měli jsme štěstí. První den našeho pobytu byl nádherný: krásné počasí, takže hurá na výlet k jezeru Vättern! První zastávka byla v Jönköpingu. Tam jsme nakoupili bonbony švédským stylem: vezmete pytlík, půjčíte si lopatičku, chodíte kolem nekonečných regálů, nabíráte, nabíráte, vrátíte lopatičku a po zvážení nákupu zaplatíte. Švédové dělají cukrlata s neuvěřitelnými kombinacemi chutí: nejstrašnější je bonbon, který má pod vrchní sladkou vrstvou přesolené jádro. Málem jsem blinkal. Prošli jsme se po hlavní třídě, potkali se s překvapivě malou sochou krále Magna Ladulåse a krátce jsme poseděli u kostela sv. Sofie.

Silnice podél východního břehu jezera Vättern nabízí krásné panoramatické výhledy. Na začátku městečka Gränna jsme zastavili u hotelu, nakoupili pohlednice a poprvé jsme spatřili střešní krytinu, jakou v našich zeměpisných šířkách většinou nemíváme. Tady můžete vidět ještě jiný druh. Pak jsme jenom krátce popojeli a octli jsme se u hlavního cíle výletu: proslulé výrobny lízátek polkagris. Uvniř pestrobarevného domu je prodejna s obrovským sortimentem všelijakých cukrovinek. Velkým oknem lze pozorovat pány cukráře v akci. Pokud vás zajímá podrobněji zdejší tradiční výroba, můžete se kouknout na řadu videozáznamů na YouTube, třeba tady nebo zde.

Na hlavní ulici jsme v jednom domku objevili krásnou kuriozitu: v levé půlce mají prodejnu polkagrisových cucátek a hned přes chodbu ordinuje zubař. Jinak je to město velmi půvabné, plné krásných domečků, u kterých místo bazénů mají zpravidla trampolíny (Švédové se asi potřebují spíše zahřívat poskakováním než ochlazovat ve vodě) a často takovéto cedule. To však není nabídka alkoholu pro zahřátí: „rum” je totiž švédsky „pokoj”, a tato cedule tedy znamená totéž, co u nás ZIMMER FREI.

První den ve Švédsku končí. Naprostá pohoda...