ŠVÉDSKO
2005
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Cesta tam
Värnamo / Gränna
Ostrov Öland
Växjö
Alvesta
Muzea
Westernové město
Losí farma
Stockholm
Vyhlídková plavba
Loď Vasa
Kanál a klášter
Cesta domů
>>> MAPA >>>

¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
LOSÍ FARMA - KOSTELY - KNIHOVNA
22. a 23. května
Cestou za těmi milými zviřátky se mi podařilo zdokumentovat jednu švédskou dopravní vychytávku. Tam, kde provoz nevyžaduje čtyřproudovou silnici, mají proudy pouze tři. Dva v jednou směru, jeden v protisměru, mezi nimi plůtek. Po nějaké době se objeví toto, pak šipky na silnici a pak mají dva proudy zase v protisměru. Střídá se to po čtyřech kilometrech.

A tak jsme plynule dojeli na losí farmu nedaleko Hamnedy. Jedna losice měla poměrně čerstvé tele, druhá dokonce dvojčata. Milá fauna! Nechala se i krmit. Protože byl teprve květen, páni losové ještě neměli dorostlé parohy. Tak jsem si je vyzkoušel alespoň .


Kousek od farmy jsme našli další ukázky následků katastrofální vichřice. Celé hektary lesa museli Švédové velmi rychle proměnit na užitkové dřevo. V Hamnedě jsme vyhledali zbytky starého kostela z 12. století. Je to půvabné magické místo, rostou tam krásné kytičky. Původně kostel vypadal takto, ale v roce 1897 jej odstřelili dynamitem (švédský vynález, že!) a postavili si nový. Při návratu do Värnama jsme narazili na další kostelní ruiny u města Hallsjö. Měli jsme tam ještě silnější pocit dotyku s neskutečnem než v Hamnedě. Vedle zřícenin jsme našli kámen, který kolem sebe šířil zvláštní energii. Švédové si patrně také uvědomili význam toho místa a občas je asi používají k obřadům.

    

V pondělí jsme odpočívali ve Värnamu. Obdivovali jsme moderní obytné domy (kdepak paneláky!) a zjistili jsme, že Švédové milují květiny. A dokáží vyšlechtit a pěstovat tu úžasnou flóru i v nepříznivých podmínkách. Závěr procházky nás velmi potěšil: Věra spatřila knihovnu a já zaregistroval, že ve Švédsku se vzdělávání, potažmo četbě, věnuje velká péče. Nejde-li čtenář do knihovny, musí knihovna za čtenářem.