ŠVÉDSKO
2005
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Cesta tam
Värnamo / Gränna
Ostrov Öland
Växjö
Alvesta
Muzea
Westernové město
Losí farma
Stockholm
Vyhlídková plavba
Loď Vasa
Kanál a klášter
Cesta domů
>>> MAPA >>>

¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
STOCKHOLM: VYHLÍDKOVÁ PLAVBA
25. května
Středeční dopoledne jsme věnovali projíždce vyhlídkovou lodí. Brzo po startu jsme minuli občerstvovací zařízení v kopii vikinské lodě zaparkované před královským palácem. A pak už jsme obdivovali různá pěkná plavidla, kterých byly u břehu přivázány přehršle. Na vzdálenějším břehu jsme uviděli cosi, co vypadalo jako loď zastrčená v baráku. Je to muzeum lodi Vasa. Tam půjdeme odpoledne.


Pak už jsme drandili směrem ke zdymadlu, kterým je odděleno moře od Riddarfjärdenu, potažmo od jezera Mälaren. To má totiž o necelý metr vyšší hladinu. Zástavba okolo jezera je hustá, pořád jsme poměrně blízko středu hlavního města. Staré továrny, moderní domy strašidelně panelákové i docela zajímavé. V těchto jsme tři dny bydleli.

Když naše vyhlídková loď udělala úvrať, začala nás pronásledovat jakási školní plachetnice. Všude okolo Stockholm, samé mosty; některé měly zajímavou kombinovanou konstrukci. A podezřelá loď stále za námi. Zdymadlo zpátky do moře - a oni pořád za námi! A už nás dostihli! Úžasná parta, jako by ji vymyslel Arthur Ransome.

Po odplutí ze zdymadla jsme plachetnici nechali za sebou. Ještě jsem si vyfotil švédské válečné plavidlo, propluli jsme pod dalším sklápěcím mostem, a už jsme byli zpátky ve středu Stockholmu. Poměrně těsně jsme minuli přístav, rozhlédli se po okolních panoramatech, se zájmem si prohlédli přístavní jeřáb (inu, suchozemci!) a v poslední úvrati vyhlídkové plavby se ještě ohlédli na město za námi. Pak už jen sbírka zajímavostí: obrovité sklady, majáková loď a trajekt s otevřenou přídí. Pak jsme chvíli poseděli na nábřeží a těšili se na odpolední návštěvu muzea lodi Vasa. Musíme tam ovšem nějak doklopýtat.