ŠVÉDSKO
2005
Věra Klásková
& spol.
Obsah:
Cesta tam
Värnamo / Gränna
Ostrov Öland
Växjö
Alvesta
Muzea
Westernové město
Losí farma
Stockholm
Vyhlídková plavba
Loď Vasa
Kanál a klášter
Cesta domů
>>> MAPA >>>

¤


     Zpět na stránky:
      >>> www.klaskova.cz
      >>> www.tampier.cz
CESTA DOMŮ
27. a 28. května
A jedeme domů. Z nutného přesunu na trajekt do Trelleborgu jsme si udělali krásný celodenní výlet. Brali jsme to trochu po vedlejších silnicích. V Bosjö jsme si prohlédli krásný větrný mlýn a klášter, u kterého byl hřbitov s velmi zajímavými náhrobky. Pak jsme dorazili do starobylého univerzitního města Lund (založeno r. 990), kde se nám omylem povedlo projet pěší zónou až na náměstí. Tryskala jim tam voda z chodníku. Buď to byl umělecký záměr, nebo to nějaký instalatér špatně nainstaloval. :o) Moc pěkné město, krásné staré stavby a cyklistický ráj. Člověk má v těchto situacích tak málo času! Čím víc toho vidí, tím jasněji vidí, že toho viděl málo!
Další zastávku jsme udělali zcela nahodile. Zaujal nás kostel v Håslöv. Tak jsme u něj zaparkovali, a jak už je naším zvykem, prošli jsme se po hřbitově. Každý národ má svůj hřbitovní svéráz.
Do Trelleborgu jsme dorazili s velkou časovou rezervou, takže jsme si pohodlně prohlédli park, věž a zváštně krásnou fontánu a stihli jsme dojít i k vikinské tvrzi, kterou pro nás švédští památkáři pěkně zrekonstruovali. Obytné stavení, vstupní brána zvenku, zevnitř i z boku. Pěkné!

    
Noc jsme přežili na trajektu. V lodní prodejně jsem Ondrovi koupil kocoura Garfielda v nočním úboru. Ať má chlapec památku na noc strávenou na lavici v restauraci na palubě lodi s předlouhým podivným názvem! On spal a my jsme s Věrou dýchali ranní kyslík na palubě. Přistáli jsme v Rostocku.

Cesta přes Německo byla úmorná. Strašné vedro. Úžasný automobil Renault Twingo narvaný zavazadly, maličký a bez klimatizace... Až tato cedule v Lužickém Srbsku nás přivedla do dobré nálady. Taxme se tam obsvježily. A dojeli domů. Zůstaly nám pěkné vzpomínky a upomínkový předmět.