NASHVILLE
2011
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
 
Obsah:
Přes oceán
Do Nashvillu
Město 1
Město 2
Hall of Fame
Jedeme autem
Do palírny
Do vězení
Vlak a jídlo
Plantáž
Večerní Nashville
Ryman Auditorium
Koncert v RA
Opryland - showboat
Shotgun Red a W. Nelson
Koncert v GOO
Franklin
Neděle
Loretta Lynn
Casey Jones
Capitol
Holiči a muzea
Domů
MAPA   >>>>>
DO PALÍRNY!
Jaký to krásný výlet! Jaké úžasné místo! Pouhých pětasedmdesát mil jižně od Nashvillu, vprostřed žírných lánů slunného Tennessee leží městečko Lynchburg, jehož hlavní atrakcí je fabrika na Tennessee whiskey. Ano, přátelé, whiskey, nikoli pouze bourbon! Americká vláda totiž v roce 1941 udělila palírně zvláštní statut výrobce Tennessee whiskey jako uznání za unikátní filtrování přes dřevěné uhlí. Ve vstupní hale jsme vyfasovali cedulku s číslem exkurze a zanedlouho se nás ujal sympatický obr, vyzbrojený poutnickou holí. Ukázal nám historické objekty zvenku i z vnitřku a protáhl nás současným provozem od výroby vlastního dřevěného uhlí až po stáčírnu a balírnu. Největší atrakcí je samozřejmě destilace proslulého No.7, kde jsem porušil zákaz focení. Mohlo by to vybouchnout, když se fotí bleskem. Nefotil jsem bleskem. V závěru exkurze náš svérázný průvodce nádherně couval až k parkovišti firemních autobusů. Též opatrně podotkl, že alkoholový zákon státu Tennessee je poněkud podivný: smějí tu dobrotu stáčet vždy pouze z jednoho sudu. Takže stáčejí rychle a na tři směny. A dozvěděli jsme se, jak uzavřel svůj plodný život zakladatel palírny Jack Daniel: jednou přišel ráno do práce a nebyl ve své kůži, nemohl se dostat do sejfu (!); rozzuřil se a vztekle do něj kopl. Zlomil si nohu, dostal otravu krve a zemřel. Na závěr jsme byli vyfoceni. Podrobnosti o palírně najdete i v češtině na www.jackdaniels.com, ovšem pokud jste plnoletí! :o)


Malá odbočka: v Čechách asi částečně dřevěnou trafostanici neuvidíte. Rozvody elektřiny jsou v USA vůbec velmi zajímavé.


Paradoxem je, že v Lynchburgu je úplná prohibice: v restauraci nesmějí prodávat ani pivo, ve speciálním firemním obchodu Jack Daniel’s na náměstí si můžete koupit kávu, trička, marmelády a upomínkové předměty, všechno černé a s příslušnými nápisy, ale whiskey ne! Jedinou výjimku se jim podařilo, asi i díky tlaku návštěvníků, prosadit: vedle vstupní haly do palírny je obchod Bílý králík, ve kterém se dá koupit vše, co vyrábějí. Každý si to ovšem musí odnést v hnědém pytlíku nebo v hnědé škatuli. To, že na škatuli jsou veliké nápisy, které jednoznačně prozrazují obsah, už nevadí. Nakoupili jsme: 1ks Old No. 7 ke konzumaci v Nashvillu, 1ks Gentleman Jack jako dárek pro dědečka a 1ks Single Barrel pro vlastní spotřebu v Čechách. A všechno za režijní ceny! S odstupem času mám pocit, že to byla vydařená exkurze.
10. květnaLYNCHBURGText a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: