NASHVILLE
2011
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
 
Obsah:
Přes oceán
Do Nashvillu
Město 1
Město 2
Hall of Fame
Jedeme autem
Do palírny
Do vězení
Vlak a jídlo
Plantáž
Večerní Nashville
Ryman Auditorium
Koncert v RA
Opryland - showboat
Shotgun Red a W. Nelson
Koncert v GOO
Franklin
Neděle
Loretta Lynn
Casey Jones
Capitol
Holiči a muzea
Domů
MAPA   >>>>>
DO VĚZENÍ
Po návštěvě palírny jsme si zašli na oběd, celkem dobrý, samozřejmě bez alkoholu. Městečko jak z westernu. Historický střed se zachoval jako krásná atrakce pro turisty. Malebná radnice, náměstí obklopené starými domy. Na chodnících houpací křesla, do kterých Věra ráda sklesla. Pevně držela vzácnou kořist z palírny. Pochopili jsme, že prohibice není žádná sranda. Stará benzinová pumpa, předělaná na návštěvnické centrum. V ní navěky zaparkovaný prehistorický dodávkový vůz na rozvoz whiskey z časů předprohibičních. Američané jsou zvláštní. Pevně dodržují zákony (alespoň se nám to tak jevilo), ale stále provokují: přece to auto jasně demonstruje, že před prohibicí byla whiskey veliký kšeft. A ty pohřební věnce...


Sudy od toho úžasného nápoje, ale žádný alkohol ke koupi. Vedro. Jih. Pharmacy není Lékárna. Je to spíše něco jako drogerie, či smíšené zboží. Ondra si chtěl zahrát dámu, ale partner byl tuhý. A tady, vážení přátelé, vidíte znaveného Evropana, zdeptaného americkým jižanským vedrem, kterak si hoví v nepříliš stinném podloubí na náměstí městečka Lynchburg, hlavního to sídla Moore County, nejmenšího okresu státu Tennessee. Kdo jste viděl film V pravé poledne, pochopíte, co jsem si představoval: Přijedou desperádi, krásní a tvrdí (nebo natvrdlí, nevím) zločinci, neštítící se ničeho, a ospalý klid zpoceného maloměsta náhle rozstřílejí na cucky. A já je přepřestřelkuju dětskou pistolkou, pozatýkám, uničtožím a úplně zneškodním. No, a to jsem ještě netušil, co v Lynchburgu objevíme!

Objevili jsme věznici. Zase westernová klasika! V přízemí šerifův byt, v patře vězení. Opět úžasný průvodce: předvedl nám všechny dávné vymoženosti včetně mechanického ručního vysavače (viz vlevo) a seznámil nás s památkami na bývalé šerify. Jejich seznam obsahuje dokonce dvě ženy: první byla paní Pearl Ervin Hobbs, která sloužila za svého manžela po jeho smrti v roce 1932, druhá byla Margaret Gammill Wiseman; ta vystřídala svého mužíčka v letech 1950 až 1952. On byl nejdéle sloužícím šerifem: 1936 až 1942, pak 1944 až 1950 a nakonec 1952 až 1958. Thomas Walter Wiseman, úžasnej chlap. Vězení je pozoruhodně rekonstruované. Vlevo vidíte celu pro dámy, na dalších fotkách je speciální těžké vězení pro zvláště nebezpečné desperády. Je celé ocelové, všechny cely se zavírají naráz pákovým systémem. A všecko je umístěno v prvním patře! Ovšem na zvláště vyztuženém stropu, aby to nespadlo šerifovi do polívky. Více fotek a popis v angličtině zde.
10. května
LYNCHBURG
Text a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: