NASHVILLE
2011
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
 
Obsah:
Přes oceán
Do Nashvillu
Město 1
Město 2
Hall of Fame
Jedeme autem
Do palírny
Do vězení
Vlak a jídlo
Plantáž
Večerní Nashville
Ryman Auditorium
Koncert v RA
Opryland - showboat
Shotgun Red a W. Nelson
Koncert v GOO
Franklin
Neděle
Loretta Lynn
Casey Jones
Capitol
Holiči a muzea
Domů
MAPA   >>>>>
NEDĚLE
Robert’s Western World na Broadwayi je asi jediný podnik, kde můžete slyšet muziku i v neděli dopoledne. Jak je to v nábožensky silně založeném státu možné? Inu, rodinnou kapelu The Blakleys vede reverend Blakley a zpívají gospely. Hlavní činností Blakleyových je ale práce na farmě Heartland, kde se starají o opuštěné a zdivočelé koně, bezdomovce a postižené děti. Všichni Blakleyovi jsou velmi milí, hrají a zpívají hezky. Dámská sóla zpívala výborně dcera. Chvíli jsme spokojeně poslouchali. Pak se k rodince přidal starý pán (vpravo). Jak jsem později zjistil, byl to John Shepherd, který se po službě v námořnictvu přiženil v roce 1972 do Nashvillu a s manželkou založili komisi pro revitalizaci Broadwaye. Pan Shepherd nás velmi pobavil. Američtí country zpěváci velmi často vyslovují souhlásku „s“ skoro jako české „š“. Pokud existuje nějaká stupnice šišlání, umístil by se v ní pan Shepherd na čelném místě. Když jsme si od nich koupili cédéčko, vrhl se ten dobrý muž po něm, čile rozpáral obal, vyňal propisku a vepsal na inlay věnování. Pak tam kohosi donutil, aby nás s ním vyfotil. Úchvatný stařík!
Cestou na lunch do naší oblíbené hospody ve Dvoraně slávy jsme viděli Billa Codyho, kterak cosi vykládá do kamery místní televize. Asi se něco bude dít. Lunch byl dobrý: panák skotské, hot-dog a mexické pivo. Moc dobré! V neděli, vždy o polednách, pořádají v Country Music Hall Of Fame přednášky známých instrumentalistů o hudebních nástrojích. Měli jsme možnost (jako registrovaní předplacení „membři“ zdarma) vyslechnout paní Pam Gadd, zpěvačku, kytaristku a banjistku. Vyprávěla o historii banja, předváděla různé styly hry. Zejména pro Ondru to bylo velmi zajímavé, mohl si dokonce zblízka prohlédnout staré banjo, ba i afrického předchůdce těchto nástrojů - bandžár. Kolovaly také prstýnky. Asistentka je pak hledala, samozřejmě rovnou u nás, protože jsme mluvili česky. Hodně nepříjemné. Pak je objevila na druhém konci sálu. Že by se nám omluvila? To ne.

Nastalo veliké srocení davu v parku před Country Music Hall of Fame. Vedle zřízenec pečlivě drhnul a drhnul a drhnul chodník. On to není obyčejný chodník, je to Walkway of Stars, promenáda hvězd. Zde se vždy čas od času vsadí další hvězda někomu čerstvě zasloužilému. A právě k takovému obřadu jsme se nachomýtli. Na jevišti sedí (zleva) Lamar Alexander, guvernér státu Tennessee a senátor (uvedl Andersona), Bill Anderson (první vyceněný), slepý zpěvák Ronnie Milsap (uvedl Urbana) a Keith Urban (druhý vyceněný), za nimi stojí nezbytný David Andersen, u kecpultu všudypřítomný Bill Cody. Ten uvedl všechny a všechno. Publikum všechny nadšeně vítá. Na VIP židlích se usadila Nicole Kidman, superstar a Urbanova manželka s dalšími celebritami. Řečnilo se, radovalo se, vtipkovalo se a jásalo, desky s hvězdami uvedeny do provozu. Je po všem. Kolem promenády rostou speciálně vyšlechtěné růže. Nesou názvy velkých country hitů nebo umělců, např.: Ring of Fire, Tennessee Waltz nebo Minnie Pearl. The Nashville Music Garden. :o)
15. května
NASHVILLE


Text a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: