NASHVILLE
2011
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
 
Obsah:
Přes oceán
Do Nashvillu
Město 1
Město 2
Hall of Fame
Jedeme autem
Do palírny
Do vězení
Vlak a jídlo
Plantáž
Večerní Nashville
Ryman Auditorium
Koncert v RA
Opryland - showboat
Shotgun Red a W. Nelson
Koncert v GOO
Franklin
Neděle
Loretta Lynn
Casey Jones
Capitol
Holiči a muzea
Domů
MAPA   >>>>>
MUZEUM LORETTY LYNN
V pondělí jsme si udělali celodenní autovýlet. Vyjeli jsme na západ, směrem k Memphisu, po dálnici číslo 40. První zastávku jsme učinili na ranči Loretty Lynn, která je i u nás poměrně známá: možná jste viděli film Havířova dcera (Coalminer’s Daughter). Paní Lynn (*1935) ještě zpívá, po našem odjezdu z Nashvillu byla na programu některých večerů v Grand Ole Opry. Udělala typickou americkou kariéru: z venkovské dcery horníka se vypracovala na špičkovou country hvězdu a jezdívala po Státech s Patsy Cline a Ernestem Tubbem. Zbohatla tudíž velmi, i pořídila si v Tennessee sídlo. U něj nechala postavit repliku ranče prvních osadníků. Na tu jsme narazili v první fázi. Byli jsme tam úplně sami, procházeli jsme ten skanzen a nevycházeli z překvapení. Všemožné staré pomůcky, nástroje, nářadí a zařízení, všechno je nainstalováno tak, jako by si osadníci právě na chvilku odskočili... Pak jsem ale vstoupil do místnosti, kde seděl jakýsi dědoušek a hezky, plynulou tennessíjštinou, mne uvítal. Přitom čile gestikuloval, kýval umělou hlavou a otevíral pusu. Krve by se ve mně nedořezal. Ta slepice na další fotce vzadu se naštěstí nehýbala, byla jenom vycpaná. Pryč odsud!


Popojeli jsme dál k současnému sídlu Loretty Lynn. Tam je vedle řeky u bývalého mlýna vybudován turistický areál s muzeem a dalšími atrakcemi. V muzeu se nesmí fotit, takže jsem smáčkl spoušť pouze dvakrát a pak mi bába v pokladně vynadala. O moc tím nepřicházíte, protože expozice obsahuje většinou pouze dary od jiných muzikantů, různé ceny a všemožné absurdní předměty. Celkový dojem: nevkus, velké samožerství. S prohlídkou jsme byli hotovi ráz dva.

Co tam je ještě k vidění: replika rodného domu Havířovy dcery (vzpomínáte? objevil se ve filmu). Skutečný rodný dům je v Butcher Holler (někdy se uvádí Butcher Hollow), což je místo na východě státu Kentucky, poblíž měst Van Lear a Paintsville, čtyři sta mil odtud. Pak tu najdete autobus, ve kterém se jezdilo na zájezdy (oblíbený exponát u všech country zpěváků), repliku dolu číslo pět (v Tennessee poněkud komické - jako kdyby v Čechách bylo hornické muzeum v Polabí) a pak celý zábavní areál s památkami na dávné časy a různými shopy. Moc se mi líbil indián s přilehlou trafostanicí, hned jsem tu fotku poslal svým bývalým kolegům ve firmě EnerGoConsult. Zírali jsme na to všechno velmi nevěřícně... Připomeňme si alespoň hlavní hit paní Loretty Lynn!
16. květnaSOUTH HURRICANE MILLS
TENNESSEE

Text a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: