NASHVILLE
2011
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
 
Obsah:
Přes oceán
Do Nashvillu
Město 1
Město 2
Hall of Fame
Jedeme autem
Do palírny
Do vězení
Vlak a jídlo
Plantáž
Večerní Nashville
Ryman Auditorium
Koncert v RA
Opryland - showboat
Shotgun Red a W. Nelson
Koncert v GOO
Franklin
Neděle
Loretta Lynn
Casey Jones
Capitol
Holiči a muzea
Domů
MAPA   >>>>>
CAPITOL
Všudypřítomná klimatizace se na nás podepsala. Věře nebylo dobře předevčírem, Ondra lehl dnes, mne to teprve čekalo. Něco jako lehká chřipka. Tak jsme Ondru nechali v hotelu a šli vrátit auto sami. U Hertzů to šlo jako na drátku. Koukli, zda vracíme plnou nádrž, a srdečně se s námi rozloučili.


Co s načatým posledním dnem? Jdeme na Capitol. Všechno je tu velkolepě vybudováno v antickém stylu, vpředu stojí socha důležitého pána. Je to Edward Ward Carmack (1858 - 1908), právník, novinář a politik, senátor za Tennessee v letech 1901-7, poté editor novin Nashville American. Byl zastřelen 9.11.1908 - někomu se nezamlouval jakýsi jeho redakční komentář. Seděli jsme na terase před budovou a pozorovali pod sebou velké hemžení školních výletů. Děti byly mnohem ukázněnější než u nás. Nevím, kde se v našich médiích berou neustálé zvěsti o naprosto nezvladatelných amerických dětech. My jsme žádné takové během celého pobytu nepotkali. Možná proto, že jsme byli v Tennessee, nikoliv v Bronxu. Skupiny dětí byly buď bílé, anebo barevné, smíšenou jsme neviděli. Mimochodem, zbytky rasismu jsou tam velmi silné: když si chcete vesele popovídat s nějakým ne zcela bílým člověkem, musíte mu dát jasně najevo, že s vámi může žertovat. Školní autobus je úžasně vybaven pro bezpečnost dětí: blikající signální světla vzadu i vepředu, po zastavení se vyklopí vedle řidiče dopravní značka STOP, aby nikdo nepředjížděl a dopředu se vysune žlutá závora, aby děti neběhaly před kapotou mimo zorné pole řidiče.

Vedle budovy Kapitolu jsou památníky obětem válek v druhé půli dvacátého století. Jednak té korejské se sousoším a seznamy padlých občanů státu Tennessee (i s pozdějšími doplňky), ale i následující vietnamské, kde je dokonce vysochán i černý bojovník. Hodně smutné. Takhle o tom zpívají Daily & Vincent. Cestou dolů z Kapitolu jsem ještě musel Věru vyfotit u jejího oblíbeného obelisku z poskládaných knih před nashvillskou knihovnou. Moc pěkné dílo!

Poslední aperitiv v Country Music Hall Of Fame. Ještě jsme ale narazili na další pozoruhodnost...
17. května
NASHVILLEText a foto:
    Karel Tampier

Zpět na stránky: