WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
SALISBURY
Čekání na přistání je někdy stresující. Na irském trajektu Oscar Wilde jsme v roce 2013 zažili pěknou paniku, kterou přímo organizovala posádka lodi. Tentokrát máme kliku: kajutu máme na stejné palubě jako auto. Stačí počkat na otevření dveří a v klidu dojít k našemu miláčkovi. Stojí, zajištěn špalkem na samém otevřeném konci paluby. O patro níž čekají bydlíky, terminál ukazuje hrozivou sklopnou rampu. Zapínáme navigaci, pomocnou cedulku na přístrojové desce otáčíme na ostrovní verzi. Karavany odjíždějí, chlápek odstraňuje ochrannou síť, paluba se sklání - a my jedeme. Ještě pasová kontrola a pokračujeme. Vlevo!.

Do Salisbury. Ubytováváme se v hotelu City Lodge, shora na nás shlíží bílý jelen. Věra už zdejší katedrálu viděla, já jsem jenom žasl. V přilehlé občerstvovací stanici jsme si dali čaj (Věra) a kafíčko (já). Atmosféra v okolí katedrály byla úžasná. A co je toto? To jsem se nechal vyfotit s anglickým baronem z umělé hmoty. V roce 2015 se totiž slaví 800 let od podepsání Velké listiny práv a svobod (Magna charta libertatum), jejíž jeden exemplář je uložen právě tady v Salisbury. K této příležitosti vytvořili figuru legračního barona v životní velikosti v mnoha kopiích, ty nechali pomalovat a dodělat řadě výtvarníků a rozestavěli je po městě. Tenhle je dílem novozélandské výtvarnice Mandii Pope; pojala jej jako druida z nedalekého Stonehenge.

Katedrála (viz wikipedie) není slepencem slohů všech věků (jak to tak bývá); je to barák, který postavili na jeden zátah za 38 let. Zaujaly mne varhany, které se rozprostírají po obou stranách hlavní lodi a basové píšťaly mají za rohem. Je tu také funkční hodinový stroj z roku 1386! Uprostřed chrámu stojí kašna, jejíž hladina nádherně odráží vitráže v oknech. Ještě nakouknout do rajského dvora s nádhernými stromy a můžeme si trochu prohlédnout město.

Fotky ze Salisbury ve větším rozlišení najdete ZDE, takže se omezím jen na několik zajímavostí:

Drak Gilbert se objevuje na náměstí od roku 1999. Má svůj facebook, je vysoký 8 stop a váží 1,5 tuny. Fascinuje mě kombinace moderní a starobyle se tvářící hrázděné architektury. Pokud se projdete podél řeky Avon, můžete se potkat tu s ptáčkem, tu s kočičkou. A v městě najdete zajímavé vývěsní štíty, někdy komické, někdy trochu děsivé. I čeští kriminalisté říkají, že nejčastější vraždou bývá domácí zabijačka.
6. srpna

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: