WALES
2015
Věra Klásková
Karel Tampier
Ondřej Pour
Obsah:
Do Francie
Salisbury
Sarum
Do Walesu
Železárny
K moři
Caerphilly - Caerleon
Stromy ve svetrech
Talíře, whisky a Ondra
Přes knihy do vsi
Mašinky a vodopád
Hrad a hory
Muzeum břidlice
Výlet v dešti
Kopec a moře
Hrad a tkalcovna
Zmoknout a na trajekt
Lucembursko a domů
MAPA >>>>>
ŽELEZÁRNY
V pondělí odpoledne jsme po náležitém odpočinku zašli ke zdejší hlavní atrakci: starým železárnám. Více o nich anglicky zde. Na to, že byly vybudovány na konci osmnáctého století, a odstaveny v roce 1904, jsou zbytky pecí a ostatních oobjektů dosti zachovalé. Celému areálu vévodí vysoká vodárenská věž. Původní podoba sléváren je zachycena v krásném rezavém železném modelu. Ve stejném designu jsou i sochy koníků a informační panely. Další zajímavou atrakcí jsou budovy, ve kterých jsou rekonstruované byty velšských horníků. Na dveřích je vždy příslušný letopočet a uvnitř příslušné zařízení. Zdá se, že horníci nebyli až tak úplní chudáci, pokud měli doma i piáno!


Malá osobní vsuvka: V osmdesátých letech minulého století jsem byl zaměstnán v kulturním domě tehdejších odborů, takže jsem se občas dostal i k zajímavým informacím. Tehdy v Británii stávkovali horníci (výborný článek o tom najdete zde) a naše odbory jim nabídly pobyty v československých rekreačních zařízeních. Skončilo to rychle; britští soudruzi, kteří měli doma piána, krby a veškerý základní britský komfort se v našich tehdejších ozdravovnách se společnými sprchami a záchodky necítili dobře. Rychle odjížděli zpět do své „sociální nouze“ a naši funkcionáři dostávali bezděčné antiškolení...

Nu, prohlédněme si prostor u pecí!. To je jakási pomocná hala, toto je pole, na které se vypouštělo surové železo. Věra stojí vedle plechového dělníka a čeká na odpich. Jiný plechový dělník odpíchl, pole ingotů se zaplňuje a železo postupně tuhne. A to vše jenom jako, díky úžasné projekci, animaci, vizualizaci a vůbec.

Prošli jsme se po okolí, z dálky shlédli zdejší proslulý důl, jehož interiéry jsme nenavštívili z klaustrofobních důvodů a ojevili jsme kamenný dům, bývalou dívčí školu.
Fotky z Blaenavonu ve větším rozlišení najdete ZDE.
10. srpna

Text: Karel Tampier
Foto: fšichni

Zpět na stránky: